Kulturalna prasówka, czyli jesień 2023 w muzeach w Polsce
Polska jesień już na pełnych obrotach, a jeśli właśnie szukasz inspiracji i polecajek na spędzenie najbliższych chłodniejszych tygodni i coraz dłuższych wieczorów, dzisiejszy artykuł jest dla Ciebie! Zebrałam w nim sporo podpowiedzi o najlepszych wernisażach, trwających wystawach oraz innych kulturalnych wydarzeniach, które szykują się tej jesieni w polskich muzeach.
Rozgość się więc, chwytaj kubek z jesienną herbatką i kalendarz do planowania muzealnych atrakcji 🙂
Zaczynamy!
#1 Arkadia – Muzeum Narodowe w Warszawie
17.11.2023-17.03.2024
Wernisaż tej wspaniale zapowiadającej się wystawy zaplanowany jest na 17.11.2023 r. Kuratorzy przygotowali dla nas całkiem nową, świeżą interpretację klasycznego mitu o krainie wiecznej młodości, błogiego szczęścia i ucieczki przed cywilizacją. Za pomocą dzieł sztuki od wczesnego renesansu do współczesności ekspozycja przeprowadzi widzów od mitycznych, śródziemnomorskich pejzaży poprzez dworskie, arystokratyczne ogrody (jak słynna Arkadia koło Nieborowa), aż do refleksji o współczesnym stanie środowiska i zaburzeniu równowagi między człowiekiem a naturą. Brzmi jak muzealna propozycja nie do odrzucenia!
#2 Obraz Złotego Wieku – Zamek Królewski na Wawelu
15.09.2023-14.12.2023
Ta monumentalna historyczno-artystyczna wystawa to absolutne must-see tej jesieni. Za pomocą 400 dzieł sztuki z całego świata zaprezentowano niezwykle bogaty rozkwit kultury i sztuki epoki jagiellońskiej na terytorium monarchii polsko-litewskiej. Zobaczymy dawne mapy i widoki miast, cenne księgi, świetne przykłady mennictwa i medalierstwa, młodzieńczą zbroje Zygmunta Augusta, zróżnicowane dzieła sakralne, prześledzimy wątek reformacji, obrazu człowieka, wojny, przyrody… a na sam koniec staniemy twarzą w twarz ze słynnymi wawelskimi głowami na co dzień zdobiącymi kasetonowy strop Sali Poselskiej. A to wszystko w nowoczesnej aranżacji 20 sal renesansowej siedziby władców, które pamiętają te czasy!
#3 Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945-2020) – Muzeum Narodowe we Wrocławiu
3.10.2023-14.01.2024
Duża wystawa poświęcona twórczości polskich projektantek szkła działających w ostatnich 75 latach, będąca idealną propozycja dla fanów designu. Jest ważnym głosem w przypomnieniu roli, jaką odgrywały kobiety w historii wzornictwa i polskiej sztuki powojennej. Ekspozycja stanowi też próbę wypełnienia tej luki w badaniach oraz opowieść o zmianach oczekiwań odbiorców wraz z przekształcaniem się codziennych potrzeb i rytuałów, co z kolei ma znaczący wpływ na wygląd służących nam przedmiotów.
#4 Picasso – Muzeum Narodowe w Warszawie
12.10.2023-14.01.2024
Druga propozycja stołecznego muzeum to wyjątkowa okazja do zobaczenia dzieł Pabla Picassa wypożyczonych z kolekcji Museo Casa Natal Picasso w Maladze. Wystawa upamiętnia 50. rocznicę śmierci artysty, a można na niej zobaczyć ryciny, ilustracje książkowe, a także ceramikę, będącą świadectwem innowacyjności i pasji Picassa. Część ekspozycji jest też poświęcona polonikom w twórczości artysty ze zbiorów MNW, wiele z nich podarowanych przez niego osobiście. Wystawie towarzyszy też bogaty program wydarzeń edukacyjnych.
#5 Warszawskie Targi Sztuki – Hala EXPO XXI
24.11-26.11.2023
To bardzo ważne wydarzenie na polskim rynku sztuki odbędzie w tym roku już po raz 20. Aż 100 wybranych galerii sztuki współczesnej i antykwariatów z całego kraju zaprezentuje panujące obecnie trendy, a także obiekty sztuki dawnej. W jubileuszowej edycji Targów nie zabraknie spotkań z artystami, paneli dyskusyjnych, wykładów, spotkań ze specjalistami oraz aż trzech wystaw towarzyszących: „Forma mówi” poświęcona twórczości prof. Janusza Antoniego Pastwy, „Artyści” skupiająca się na rzeźbach Józka Nowaka oraz „Jacek Siudziński in memoriam”.
#6 Śląska ars moriendi. Średniowieczne metalowe płyty nagrobne – Muzeum Narodowe we Wrocławiu
28.11.2023-24.03.2024
W naszym zestawieniu nie zabraknie też gratki dla miłośników wieków średnich! Ta ciekawa propozycja daje możliwość zobaczenia z bliska wyjątkowych dzieł sztuki sepulkralnej, a także zaznajomienia się ze związaną z nimi problematyką technologiczną i konserwatorską. Kuratorzy skupili się też na próbie uchwycenia różnych aspektów średniowiecznej kultury związanych z podejściem do śmierci oraz różnych wobec niej postaw. Posłużą do tego m.in. słynne poradniki ars moriendi oraz obiekty służące prywatnej dewocji czy kulcie świętych patronów w życiu ówczesnych wiernych. Wernisaż wystawy zaplanowano na 28.11.2023 r.
#7 Matejko. Malarz i historia – Muzeum Narodowe w Krakowie
23.06.2023-07.01.2024
Obszerna wystawa poświęcona chyba najbardziej znanemu polskiemu malarzowi. Przybliża jednak postać Matejki nie tylko od strony słynnych obrazów wielkiego cyklu historycznego, ale również dziesiątek mniej znanych prac, w tym pochodzących ze zbiorów prywatnych i zagranicznych. Prezentowana jest też spora liczba szkiców artysty, liczne nagrody i medale, świadczące o społecznym uznaniu malarza i jego wkładu w historię polskiej sztuki, a także wspaniały zbiór autentycznych rekwizytów wykorzystywanych przy tworzeniu scen historycznych, który zaprezentowany niczym w nowożytnej Kunstkamerze wita zwiedzających już przy wejściu. Z pewnością warto wybrać się do MNK i dać sobie szansę na spojrzenie na Matejkę inaczej niż tylko przez pryzmat „Bitwy pod Grunwaldem” 🙂
#8 Wystawa finałowa Bielskiej Jesieni 2023
09.11.2023-31.12.2023
Biennale Malarstwa Bielska Jesień to jeden z największych cyklicznych konkursów artystycznych w Polsce. Za cel organizatorzy stawiają sobie promocję sztuki współczesnej oraz stworzenie ważnej szansy na zaistnienie nowych, młodych artystów (w przeszłości debiutowały tu takie gwiazdy jak Ewa Juszkiewicz, Wilhelm Sasnal czy Karol Palczak!). Warto więc zajrzeć do Galerii Bielskiej BWA gdzie prezentowane będą najlepsze dzieła wyłonione podczas tegorocznej edycji konkursu.
#9 Powiadacze. Dialog między sztuką współczesną a średniowieczną – Muzeum Narodowe w Poznaniu
20.10.2023-07.04.2024
Ta intrygująca propozycja ma za zadanie odmienić chwilowo strukturę Galerii Sztuki Średniowiecznej poznańskiego muzeum i zatrzeć dystans między odległymi od siebie czasowo dziełami sztuki. Prace współczesnych artystek i artystów połączą się ze średniowiecznymi dziełami tematycznie lub technicznie, a widzowi dadzą nową perspektywę odnajdywania podobieństw, inspiracji oraz odczytywania nowych znaczeń tradycyjnych motywów.
#10 Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich
Na sam koniec last but not least, czyli 12. edycja Darmowego Listopada w Rezydencjach Królewskich. Świetna okazja, żeby wykorzystać ostatnie ciepłe dni i wybrać się np. na pałacowe wystawy stałe. W akcji bierze udział ponad 10 instytucji, m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Zamek Królewski w Warszawie, Łazienki Królewskie, Zamek w Malborku, Zamek Królewski w Sandomierzu i Pałac Króla Jana III w Wilanowie.
To już wszystkie propozycje, które dla Ciebie przygotowałam. Jestem pewna, że znajdziesz wśród tej różnorodnej listy coś ciekawego dla siebie.
Życzę Ci więc ciepłej i kolorowej jesieni, bogatej w artystyczne i muzealne wrażenia!