Ostatnia prosta przed maturą z historii sztuki, czyli jak się nie potknąć tuż przed metą
#matura z historii sztuki #S.O.S. MATURZYSTY: porady do matury z historii sztuki

Właśnie niepostrzeżenie kończy się luty, a zakres materiału do przerobienia do matury wydaje się nie zmniejszać? Dobrze znam to uczucie!
Oczywiście na studiach każda kolejna sesja pozwoli Ci na wypracowanie swoich własnych metod i stylu powtórki wymaganej wiedzy. Z biegiem czasu staniesz się tak jak i ja, doświadczonym weteranem deadlineów, mistrzem tworzenia notatek, a zakreślaczem będziesz operować z iście chirurgiczną precyzją.
Niestety matura jest dla wielu licealistów pierwszym z tych naprawdę dużych sprawdzianów wiedzy, a w przypadku historii sztuki i jej kanonu trzeba szczerze powiedzieć, że nawet egzaminy na studiach mogą czasem stanowić mniejsze wyzwanie… W tym wpisie chciałabym dać Ci na początek trzy podpowiedzi, co zrobić z tymi ostatnimi miesiącami przed maturą z historii sztuki.
Po pierwsze: powtórzenia, powtórki i powtóreczki.
No więc przerobił_ś już na pewno starożytność i średniowiecze, renesans masz w małym palcu, a materiał z baroku już rozpisany… Prawda?! No mam nadzieję!
Zanim pójdziesz dalej, moja pierwsza ważna porada. Nie jest tak, że przerobiony materiał jest już do maja zamknięty. Dużym błędem jest założenie, że za dwa miesiące będziesz te pierwsze epoki pamiętać tak dobrze jak obecnie. Już teraz zaplanuj czas na regularne powtórzenia przed maturą całego materiału, którego się nauczył_ś, a nie tylko tego, czego do końca nie będziesz jeszcze umieć z ostatnich epok. Oszczędzi ci to stresu, kiedy nagle na pięć dni przed maturą okazuje się, że masz problem z przyporządkowaniem kapiteli kolumn do odpowiednich stylów. Na szczęście wiele kierunków nowożytnych odwołuję się do historii, dlatego przy powtórce koniecznie zwróć uwagę na te analogie (ale i na najważniejsze różnice), na przykład sztuka starożytna jest inspiracją dla dzieł renesansu i klasycyzmu.
To są właśnie te detale…
O ile wiedzę z historii sztuki można próbować zawrzeć w pigułce, to już jej nauka wymaga zrozumienia kontekstu. Jeśli nauczysz się terminów, czy dzieł ze slajdów bez przyporządkowania ich do konkretnych epok i wydarzeń, jak zamierzasz napisać sensowne wypracowanie? Jeśli drżysz przed nauką dat, uspokoję Cię, że do poznania kontekstu epoki potrzebujesz tylko tych najważniejszych, a one mogą zmienić totalnie twój wynik na maturze i przede wszystkim Twoją pewność siebie. Egzaminator z pewnością doceni prawidłowe użycie pasującej do opisywanej epoki terminologii i kontekstu.
Czaszka, głowa na tacy i … jednorożec?
Nie bagatelizuj mitologii, wydarzeń z życia Chrystusa i atrybutów świętych katolickich! Tematy te były tak często podejmowane w sztukach plastycznych różnych epok, że spokojnie mogę założyć, że przynajmniej połowę tytułów obrazów, czy rzeźb da się odgadnąć na podstawie przedmiotów, które przedstawione postacie trzymają, bądź pozy i czynności, które te osoby wykonują.
Ciąg dalszy nastąpi
Ten wpis jest tylko początkiem końca naszych wspólnych maturalnych przygotowań. Zaglądaj na mój kanał YouTube, na którym znajdziesz filmy o głównych grzechach maturzystów.
Mam nadzieję, że uda mi się przeprowadzić cię przez to nasze piekiełko* niczym Wergiliusz Dantego w “Boskiej komedii”. Ale Ty nie musisz porzucać nadziei już na wejściu**, bo jestem z tobą i mam jeszcze kilka asów w rękawie!!
Pierwszym i największym asem w moim rękawie jest 3-miesięczny kurs MARATON MATURALNY ONLINE, który wystartował w połowie stycznia. A drugim PEWNIAKI MATURALNE, z którymi powtórzysz wszystkie najważniejsze basic zagadnienia do egzaminu! Nie zastanawiaj się, tylko wskakuj do naszej ekipy, a na bank maturkę w maju napiszesz śpiewająco.
* Zwrócił_ś uwagę, że Piekło u Dantego ma prawie tyle samo kręgów, co ty epok do nauki do matury z HS? ;)
** Lasciate ogni speranza, voi ch’entrate. Straszne, a jakże po włosku piękne! :)