Już we wrześniu startuje 2. edycja rocznego kursu online do matury z historii sztuki TRIATHLON MATURALNY, zapisz się na listę oczekujących i nie przegap najlepszej oferty kursu!

10 najlepszych wystaw w Europie w 2022 roku

#ciekawostki o sztuce #wystawy

gdzie na urlop 2022 wystawy w europie

Nadszedł czas na obiecaną kontynuacje poleceń najciekawszych wystaw zaplanowanych na 2022 rok. Pierwszą część, o polskich ekspozycjach, możesz przeczytać klikając TUTAJ. Dzisiaj natomiast zabieram Cię w nieco dalsze podróże ze Sztuką – przed nami 10 najlepszych wystaw w całej Europie w 2022 roku.

#1 Yves Saint Laurent aux Musées

Gdzie? paryskie muzea: Centre Pompidou, Musée d’Orsay, Musée Yves Saint Laurent Paris, Musée du Louvre Musée d’Art Moderne de Paris, Musée National Picasso Paris

Kiedy? 29 stycznia 2022 – 15 maja 2022

Tą wystawą 6 muzeów w stolicy Francji hucznie obchodzi 60. rocznicę pierwszego pokazu mody pod nazwą Yves Saint Laurent. Każda wystawa skupi się na połączeniu kreacji słynnego projektanta mody z dziełami takich artystów jak Pablo Picasso, Piet Mondrian, Henri Matisse, Raoul Dufy czy Pierre Bonnard. Przykładowo, Musée d’Orsay wyeksponuje jego zafascynowanie Marcelem Proustem, które prawdopodobnie było inspiracją do stworzenia pierwszego smokingu dla kobiet, a Musée National Picasso skupi się na wpływie twórczości mistrza kubizmu na projekty Saint Laurenta.

 

#2 The World of Stonehenge

Gdzie? British Museum, Londyn

Kiedy? 17 lutego 2022 – 17 lipca 2022

Megalityczne, tajemnicze kamienne kręgi od lat przyciągają i fascynują. Zbudowane ponad 4 tys. lat temu, obrośnięte legendami i mitami, do dziś są jednym z najbardziej znanych zabytków kultury prehistorycznej. Przełomowa, bo oparta na najnowszych odkryciach archeologicznych ekspozycja w British Museum próbuje rozwikłać zagadkę Stonehenge. Odpowiada na pytanie kim byli twórcy niezwykłego obiektu, którzy zamieszkiwali przed wiekami tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii, jakie były ich wierzenia, rytuały i światopogląd oraz co łączyło ich z resztą kontynentu. Atrakcją pokazu jest niewątpliwie Nebra Sky Disc, czyli najstarsza znana nam mapa kosmosu – artefakt liczący ok. 3,5 tys. lat.

 

#3 Surrealism Beyond Borders

Gdzie? Tate Modern, Londyn

Kiedy? 24 lutego 2022 – 29 sierpnia 2022

Czy na hasło „surrealizm” w Twojej głowie pojawiają się nazwiska takie jak Salvador Dali, René Magritte i Max Ernst? To świetnie! Ale czy wiesz, że to nie jedyne oblicze tego rewolucyjnego nurtu?

Celem wystawy w Tate Modern jest poszerzenie kontekstów oraz przede wszystkim ukazanie wpływu surrealizmu na artystów na całym świecie. Ten niezwykły nurt pojawił się w Paryżu około 1924 roku i od samego początku podkreślał istotę nieświadomości, irracjonalności i marzeń sennych. Warto jednak wiedzieć, że bywał również środkiem w walce o polityczną lub społeczną wolność. Ekspozycja podkreśla właśnie jego międzynarodowy zasięg i różne oblicza kulturowe – gromadzi prace powstałe w 45 krajach na 5 kontynentach.

 

#4 Van Gogh and the Olive Groves

Gdzie? Van Gogh Museum, Amsterdam

Kiedy? 11 marca 2022 – 12 czerwca 2022

Po raz pierwszy zebrano kilkanaście obrazów najsłynniejszego holenderskiego malarza postimpresjonisty, przedstawiających gaje oliwne. Czy i dlaczego zajmują one ważne miejsce w jego twórczości?

Wystawa opowiada o fascynacji Van Gogha wyjątkowym krajobrazem południowej Francji, którego podstawą jest właśnie drzewo oliwne. Malarz w 15 wariacjach na ich temat starał się uchwycić zmieniające się kolory roślin i całą atmosferę tak wyraziście, jak to potrafił tylko on. Eksperymentował również z różnymi technikami i kompozycjami. Warto zaznaczyć, że cykl dzieł powstał w czasie, gdy nękany nawrotami choroby psychicznej Van Gogh spędził rok w szpitalu w Saint-Rémy. Prezentowane obrazy są mimo to dowodem na jego nieustającą produktywność i ucieczkę w świat przyrody przefiltrowanej przez własną wyobraźnię.

 

#5 Donatello: the Renaissance

Gdzie? Palazzo Strozzi i Museo del Bargello, Florencja; Gemäldegalerie, Berlin

Kiedy? 19 marca 2022 – 31 lipca 2022; 2 września 2022 – 8 stycznia 2023

Mimo ogromnej sławy za życia XV- wieczny florencki rzeźbiarz Donatello od dawna nie doczekał się żadnej większej monograficznej wystawy. Zmieni to historyczna ekspozycja, która za cel stawia sobie prześledzenie wielkiej kariery jednego z najważniejszych mistrzów włoskiej sztuki renesansu. Zestawi też jego prace z arcydziełami innych ówczesnych twórców – Masaccia, Brunelleschiego, Rafaela, Michała Anioła i Belliniego. Nieco mniejszą odsłonę ekspozycji będzie można oglądać na jesień w Berlinie, a także w Victoria and Albert Museum w Londynie w przyszłym roku.

 

#6 150 years of Mondrian

Gdzie? Kunstmuseum den Haag, Haga; Fondation Beyeler, Riehen; K20 Kunstsammlung NRW, Düsseldorf

Kiedy? 2 kwietnia 2022 – 25 września 2022; 5 czerwca 2022 – 9 października 2022; 29 października 2022 – 10 lutego 2023

W 150. rocznicę urodzin Mondriana kilka europejskich muzeów zdecydowało się na duże pokazy jego prac. Był twórcą, który bardzo mocno wpisał się w historię abstrakcji oraz całego modernizmu – jego dzieła kojarzymy przede wszystkim z 3 podstawowymi kolorami, czernią, bielą i dwoma kierunkami – pionem i poziomem. Raj dla minimalistów! Planowane wystawy poszerzą jednak horyzonty odbiorców prezentując również prace z wczesnej twórczości malarza, inspirowane rodzimym, holenderskim pejzażem a także symbolizmem i kubizmem. Będziemy mogli prześledzić rozwój jego stylu aż do porzucenia sztuki przedstawieniowej i odkryć, co stanowiło stylistyczną genezę późniejszych, prostoliniowych, geometrycznych kompozycji.

 

#7 Raphael

Gdzie? the National Gallery, Londyn

Kiedy? 9 kwietnia 2022 – 31 lipca 2022

Ta londyńska wystawa, jedna z pierwszych w historii śledzi całą krótką, bo zaledwie 20-letnią, ale  bardzo obfitą karierę Rafaela, renesansowego malarza, rysownika, architekta i poety. Ukazuje jego ogromny wpływ na bieg całej zachodniej sztuki eksponując słynne obrazy, rysunki, a także projekty rzeźb, dzieł architektonicznych, gobelinów i grafik. To wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu zobaczyć tak wiele dzieł obrazujących niezwykłe umiejętności i kreatywność mistrza renesansu. Na tą przekrojową wystawę wypożyczono bowiem eksponaty z Ermitażu, Luwru, Prado, Uffizi i Muzeum Watykańskich.

 

#8 Gaudi

Gdzie? Musee d’Orsay

Kiedy? 12 kwietnia 2022 – 17 lipca 2022

To z kolei pierwsza od 50 lat tak wielka wystawa poświęcona hiszpańskiemu mistrzowi secesji. Jej celem jest zwrócenie uwagi na proces twórczy architekta, jego niezwykłą inwencję, przygląda się też jego pracowni, licznym współpracownikom oraz wyjątkowym technikom pracy. Wyeksponowane będą nieliczne zachowane rysunki Gaudiego, modele i dzieła ebenistyczne. Wystawa przeprowadzi widza przez projekty pałaców, hoteli, wyjątkowych parków i kościołów, na czele ze spektakularną świątynią Sagrada Familia. Całość uzupełnią pokazy filmów, zdjęć i dokumentów z okresu artystycznego wstrząsu, jaki przyniosła Barcelonie secesja.

 

#9 Venice Biennale

Gdzie? Wenecja

Kiedy? 23 kwietnia 2022 – 27 listopada 2022

Biennale, czyli słynna międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej, odbywa się w Wenecji raz na dwa lata. Głównym tematem, z którym zmierzą się artyści w tegorocznej, 59. już edycji będą główne zagrożenia dla przyszłości ludzkości. Twórcy skonfrontują się zatem m. in. z pandemią, katastrofalnymi skutkami zmian klimatycznych i rozwojem sztucznej inteligencji.

W Pawilonie Polskim zostanie zaprezentowanych 12 monumentalnych tkanin „Przeczarowując świat” Małgorzaty Mirgi-Tas, artystki romskiego pochodzenia.

 

#10 Cézanne

Gdzie? Art Institute of Chicago; Tate Modern, Londyn

Kiedy? 15 maja 2022 – 5 września 2022; 6 października 2022 – 12 marca 2023

Kolejna duża wystawa obejmująca całą karierę artysty, tym razem Paula Cézanna, nazywanego „ojcem kubizmu”. W Chicago będzie można zobaczyć 90 obrazów olejnych, 40 rysunków, szkicowniki, w Londynie natomiast zbiór będzie nieco pomniejszony. Wystawa analizuje też specyficzną technikę artysty, jego charakterystyczną konstrukcję kompozycji i ukazywanie głębi na obrazach, które były wielką inspiracją choćby dla Moneta, Pissarro, Matisse’a i Picassa.

 

To już wszystkie zapowiedzi, które przygotowałam. Mam nadzieję, że któraś z nich trafiła do Twojego artfreakowego serduszka! Trzymam mocno kciuki za Twoje podróże, zarówno te bliższe i dalsze.

Eviva l’arte!

Obserwuj mnie na Insta! @artfreak_pl

0
    Ups! Twój koszyk jest pusty! Przejdź do sklepu 🛍️Idź do sklepu