Zmiany na maturze z historii sztuki 2025 – potwierdza egzaminatorka maturalna!
Cześć! Dzisiaj przychodzę do Ciebie z bardzo praktycznym artykułem, w którym omówię wszystkie najnowsze zmiany dotyczące matury z historii sztuki w 2025 roku, zapowiedziane ostatnio przez CKE. Razem z egzaminatorką maturalną prześledziłyśmy je dla Ciebie bardzo dokładnie i… mamy dobre wieści. A źródłem tych nowych informacji był dla nas oficjalny Informator o egzaminie maturalnym z historii sztuki od roku szkolnego 2024/2025 oraz aktualna podstawa programowa.
Zaczynamy!
Jak wygląda matura z historii sztuki?
Zanim jednak przejdziemy do samych zmian, krótkie przypomnienie to, jak wygląda sam egzamin. Podstawowe sprawy, o których musisz wiedzieć:
- matura z historii sztuki zdawana jest tylko na poziomie ROZSZERZONYM
- trwa 3 godziny, start zawsze o godz. 14.00
- pytania są głównie otwarte + kilka zamkniętych
- łącznie zyskać można 60 punktów, liczba pytań waha się między 12 a 18
- arkusz składa się z 2 części:
- cz. 1 test – 40 punktów
- cz. 2 wypracowanie – 20 punktów
Jakie umiejętności są sprawdzane? Które wymagania na maturze z historii sztuki są kluczowe:
TEORIA:
- wiedza kontekstowa z każdej epoki
- znajomość dzieł sztuki (najważniejsze + „kojarzenie” większych zbiorów)
- ikonografia
- terminologia (bardzo ważna!)
- informacje dodatkowe: techniki, motywy, mecenat…
PRAKTYKA (da Ci najwięcej punktów!!!):
- analiza dzieła sztuki
- wypracowanie
Zmiany – matura z historii sztuki 2025
Zacznijmy od tego, że zmiany te są dość kosmetyczne, ale raczej na plus dla maturzystów. No dobrze, ale co konkretnie się zmienia:
- zadania otwarte krótkiej odpowiedzi będą wyżej punktowane
Najważniejsze będzie udzielenie wyjaśnienia w sposób jasny i klarowny. W informatorze pojawił się zapis, że odpowiedzi uznane jako niejednoznaczne i nieprecyzyjne nie będą punktowane. Warto więc zwrócić na to uwagę.
Ważne: trzeba też pilnować, żeby nie przedobrzyć. Jeśli będziemy chcieli zabłysnąć jakąś dodatkową informacją, ale powinie nam się noga i podamy ją błędnie – za całą odpowiedź dostaniemy 0 punktów!
- WIELKIE POWROTY – wracają zagadnienia i zadania wykreślone przez Aneks w latach 2024 i 2023
Pojawią się zatem znów zadania polegające na rozpoznaniu i omówieniu typów ikonograficznych oraz wyjaśnieniu, jak zmienił się z czasem styl danego artysty – na podstawie własnej wiedzy oraz reprodukcji dwóch dzieł zamieszczonych w arkuszu. Podstawa programowa mówi, że w tym kontekście warto porównać sobie dzieła powstające w różnych fazach twórczości artystów takich jak np. Michał Anioł, Tycjan, Rembrandt, Auguste Renoir, Vincent van Gogh czy Pablo Picasso.
Powrócą również pytania o mecenat artystyczny, których w ostatnich latach nie było!
- WIELKIE POŻEGNANIA – niektóre zagadnienia znikają… ale czy na pewno?
Teoretycznie z wyróżnionych w podstawie programowej celów kształcenia znikają muzea. Jednak pojawia się tutaj pewna nieścisłość, bowiem z Informatora nie zniknął zapis o zadaniach sprawdzających „znajomość najważniejszych zbiorów muzealnych”…
Warto więc coś doczytać, pamiętaj jednak, że nie jest to jednak Twój maturalny priorytet. Umiejscowienie najważniejszych, czołowych dzieł sztuki w konkretnej przestrzeni muzealnej to tak naprawdę zagadnienie pomniejsze, które możesz opracować sobie już na ostatniej prostej przed maturą, nawet w kwietniu 🙂
- DATOWANIE
Tu kolejna dobra wiadomość – zniknął zapis mówiący o konieczności podania daty rocznej lub datowania z dokładnością do jednej dekady „w nielicznych przypadkach, dotyczących sztuki nowoczesnej i współczesnej”.
Teraz w przypadku dzieł sztuki dawnej wystarczające będzie wskazanie konkretnego stulecia, a w przypadku dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej – konkretnej połowy wieku.
Wspomniano też o umiejscowieniu dzieła „w przestrzeni geograficznej”, czyli trzeba po prostu wiedzieć, gdzie dany obiekt powstał, z jakiego środowiska się wywodzi. W historii sztuki najnowszej warto będzie zatem choćby zwrócić uwagę na dzieła powstałe w Ameryce Północnej, poza Europą.
- HIT HITÓW! NOWA, LEPSZA (dla Ciebie) punktacja wypracowania!!!
Ze schematu oceniania wypracowania znika całkowicie kategoria „język wypowiedzi”! Do utraty punktów zupełnie nie będą przyczyniały się więc błędy stylistyczne, interpunkcyjne i ortograficzne.
Najważniejsza wciąż będzie treść, treść i jeszcze raz TREŚĆ. Tutaj też będzie idealne miejsce do pochwalenia się znajomością fachowej terminologii z historii sztuki – będzie za to można zgarnąć więcej punktów 🙂
Spokojna głowa bo jest… TRIATHLON MATURALNY!
Jeśli nadal czujesz, że matura z hiszu to dla Ciebie czarna magia – na nic nie jest za późno! Gorąco polecam Ci mój najbardziej wypasiony, bo aż roczny kurs, czyli Triathlon Maturalny. To kompleksowa nauka do egzaminu z aż dwiema nauczycielkami online na żywo, w tym z egzaminatorką maturalną CKE. Nasi Uczniowie co roku osiągają wysokie wyniki, nawet jeśli we wrześniu zaczynają uczyć się zupełnie od zera. W kursie znajdziesz zajęcia z analizy dzieła, pisania wypracowania, rozwiązywania próbnych matur, a także motywator + sesję Q&A. A wszystko to we wspierającej i bardzo pozytywnej atmosferze – ogrom motywacji i energii do pracy gwarantowany!
Wszystkie szczegółowe informacje maturalne znajdziesz TUTAJ.
Nie czekaj – 3. edycja Triathlonu właśnie ruszyła, to ostatni dzwonek, żeby do nas dołączyć!
Trzymam mocno kciuki za Twoją naukę ♥