Przyspieszony, 3-miesięczny kurs do matury z historii sztuki MARATON MATURALNY 5.0 wystartował! Dołącz TUTAJ>>>

Matura z historii sztuki – czy to coś dla Ciebie?

#matura z historii sztuki

czy matura z historii sztuki jest dla mnie

Słysząc po raz pierwszy o historii sztuki pewnie zastanawiasz się czy to przedmiot, którym warto w ogóle sobie zawracać głowę. I słusznie, zawsze warto zapytać siebie: Czy to coś dla mnie?

Wielu moich Uczniów zadaje sobie to pytanie każdego roku.

Dlatego w dzisiejszym wpisie podzielę się z Tobą moją własną historią oraz historiami moich Uczniów. Pokażę Ci jak wyglądają ich motywacje do nauki historii sztuki oraz jaką mają relację z tym przedmiotem podczas naszej wspólnej nauki, a także po jej zakończeniu.

kurs do matury z historii sztuki 2024 online art freak

Po pierwsze: Co Cię przyciągnęło do historii sztuki?

Pamiętasz, gdzie się dowiedział_ś po raz pierwszy o istnieniu tego przedmiotu?

W szkole? Może miał_ś to szczęście, że ten przedmiot jest wykładany w Twojej szkole? I to przez fajnego nauczyciela, który Cię zaciekawił tematem?

A może historia sztuki zwróciła Twoją uwagę podczas przeglądania wymagań rekrutacyjnych na Twoje wymarzone uczelnie? Albo podczas wizyty w muzeum, wystawa tak Cię zainteresowała, że zacząłeś/aś myśleć o tym, jak to jest być historykiem sztuki?

Bez względu na to, czy była to motywacja zewnętrzna (wynik z matury potrzebny na studia, nauczyciel w szkole) czy wewnętrzna (własne poszukiwanie i zainteresowanie tematem), historia sztuki może być dla Ciebie naprawdę fajną przygodą.

Pamiętam, że u mnie to było tak: od zawsze byłam tą „plastycznie uzdolnioną” – wiesz, pastele w domu kupowane tonami, kółko plastyczne w domu kultury, potem już w liceum zajęcia z rysunku i malarstwa pod ASP. I tak trafiłam z tymi „plastycznymi” zainteresowaniami na lekcje WOKu w drugiej klasie LO. W programie klasy humanistycznej, w której byłam, przewidziano tylko rok nauki tego bliżej nieokreślonego przedmiotu. W praktyce podzielono go jeszcze na dwoje nauczycieli – pierwszy semestr to była, uwaga… muzyka. Tak :O Więc ten semestr minął mi na ucieczce przed werbunkiem do szkolnego chóru gospel.

A za to drugi semestr prowadziła już Pani P., która była sama po studiach na ASP w Poznaniu (dziś UAP), a dokładnie po malarstwie. Nie była więc historyczką sztuki, ale to nie przeszkodziło jej w prowadzeniu zajęć z tego przedmiotu na naprawdę bardzo zadawalającym poziomie. Widać było od razu, że ten przedmiot kochała. I umiała wyłapać te parę osób, które na jej lekcjach nie umierało z nudów i które były żywo zainteresowane tym, co ma do powiedzenia.

W naszej klasie to były dokładnie 2 osoby z 30 – ja i Marta. Od razu Ci zdradzę, że nasz duet potem pojechał na Olimpiadę i pisał maturę z hiszu, jako jedyne osoby w szkole 😉

Pani P. na tych kilkunastu lekcjach WOKu potrafiła wzbudzić we mnie pasję do historii sztuki totalnie. Zakochałam się. I mimo że ja studia miałam już wybrane (wybierałam się na Archi Wnętrz na ASP), to pamiętam do dziś, jak Pani P., widząc moją pasję do hiszu, powiedziała mi kiedyś takie zdanie: „Uważaj, bo historia sztuki jest zaborcza i nie znosi konkurencji” (coś w ten deseń, nie pamiętam co do słowa, to było 15 lat temu).

I to jedno zdanie bardzo mocno dźwięczało w mojej głowie, kiedy po skończonym 1 roku studiów na ASP jechałam tramwajem numer 6 na Polanki w Gdańsku, do dziekanatu Wydziału Historycznego UG, złożyć dokumenty na historię sztuki, która stała się wtedy moim drugim kierunkiem. A dziś, jak wiesz, historia sztuki gra w moim życiu zawodowym pierwsze skrzypce, mimo że skończyłam jeszcze kilka innych kierunków studiów po drodze.

Jaka z tego lekcja?

Jeśli historia sztuki jest Ci pisana, to ten temat Cię wciągnie 😉 I będzie to fantastycznie interesująca przygoda! To taki przedmiot (chyba jeden z niewielu w szkole), którego serio możesz uczyć się z zaciekawieniem i bez męczarni, bo pełno w nim interesujących (a czasem dziwnych) dzieł, artystów i historii.

 

Ok, ale jak wygląda nauka historii sztuki i czy ten przedmiot jest trudny?

O tym, czy matura z historii sztuki jest trudna pisałam już W TYM ARTYKULE. Podpowiadam w nim też JAK się uczyć tego przedmiotu 😉

Generalnie, nauka historii sztuki jest tym przyjemniejsza, im prędzej się za nią zabierzesz. To znaczy, im więcej czasu na przygotowanie masz. To przedmiot dość obszerny – w końcu omawia dzieje sztuki w całości (od prehistorii po współczesność), dlatego jak tylko poczujesz pierwszą iskrę do hiszu, zacznij się powoli uczyć. Najlepiej uczyć się chronologicznie tego przedmiotu, więc na początek możesz na przykład warto zainwestować kilka złotych w prezentację z Prehistorii i zobaczyć, jak Ci z tym przedmiotem jest W PRAKTYCE. Czy Cię to interesuje? Czy wciąga?

A jeśli tak, to wtedy zaopatrzyć się w materiały – wszystkie znajdziesz TUTAJ – oraz dobry plan działania (zapisz się na mój newsletter maturalny, to dostaniesz ode mnie na początku każdego miesiąca, zaczynając od września, rozpiskę co i kiedy robić, żeby dobrze zdać, dodaj się też do naszej grupy na FB, tam dostaniesz wsparcie!). A jeśli wiesz, że jesteś typem Ucznia, który woli czuć się bezpiecznie i być prowadzonym za rękę, to zapisz się na mój kurs maturalny – we wrześniu startuje roczny kurs Triathlon Maturalny, a zawsze w styczniu kurs przyspieszony Maraton Maturalny. 

 

Czy historia sztuki to tylko oglądanie ładnych obrazków?

W większości czasu tak :D, dlatego moi Uczniowie tak sobie cenią naukę z moimi fiszkami z kanonem, określając je „ratującymi życie”.

Ale nie tylko rozpoznawanie dzieł się liczy. Liczy się przede wszystkim rozumienie, na co się patrzy. Historia sztuki jest nauką bardzo logiczną i jak to zwykłam mówić na moich zajęciach „nic w historii sztuki nie spada z kosmosu” – to znaczy, że sztuka każdego z okresów czy stylów wykształca się jako konsekwencja panujących ówcześnie warunków geograficznych, ekonomicznych, społecznych i politycznych. Kontekst epoki jest szalenie ważny w historii sztuki. Im bardziej go rozumiesz, tym mniej się dziwisz patrząc na dzieła 😉

Poza tym ważne jest analizowanie dzieł. Musisz umieć przeanalizować na maturze dzieło architektoniczne, rzeźbiarskie czy malarskie. Ale spokojnie, może brzmieć abstrakcyjnie, ale są jasne zasady i kryteria analizy dzieła. Na poziomie maturalnym dodatkowo nie wymaga się rozbudowanych interpretacji warstwy znaczeniowej dzieł, więc samą analizę jesteś w stanie ćwiczyć jak mięsień 😉 Im więcej ich napiszesz, tym mniej straszna każda kolejna.

Podobnie z wypracowaniem na maturze z historii sztuki, które jednak różni się od rozprawki pisanej na maturze z języka polskiego. Na maturze z hiszu piszesz raczej pracę zbliżoną do eseju na wybrany temat. A do napisania świetnego wypracowania potrzebujesz: kontekstu epoki, analizy dzieła (napisanej z pamięci!), dobrego stylu wypowiedzi, no i oczywiście praktyki. Ale do tego dojdziesz, spokojnie, nie wszystko na raz!

Poza tym zawsze polecam zobaczyć sobie, jak wygląda przykładowy arkusz maturalny i poczuć, jak bardzo Cię temat przeraża 😉

Jeśli nie tak bardzo – zacznij samodzielną naukę i ciśnij, a jeśli przerażenie jest totalne, to zapisz się na kurs maturalny czym prędzej. Ze strachem nie ma co się nosić, trzeba go rozbrajać działaniem, najlepiej przy wsparciu doświadczonej osoby!

 

Co może Ci dać nauka historii sztuki?

Odpowiedź jest oczywista: pomoże Ci się dostać na wymarzone studia.

Ale nie tylko! Wiesz jaki jest najczęstszy „efekt uboczny” nauki historii sztuki na moich zajęciach?

Pasja do sztuki, która zostaje z Tobą na całe życie.

Spokojnie mogę powiedzieć, że między 25 a 30% moich Uczniów każdego roku nie zdaje matury z historii sztuki tylko i wyłącznie po to, żeby z tym przedmiotem dostać się na studia. Wielu z nich deklaruje, że polubili ten przedmiot na tyle, że uczą się dla siebie, dla własnego rozwoju.

Zapytałam kiedyś w ankiecie moich Maratończyków na jaki wynik na maturze z hiszu liczą, a w kolejnym pytaniu o to, dlaczego właśnie taki wynik chcą osiągnąć. Pokażę Ci przykładowe odpowiedzi, fajnie pokazują o co mi chodzi:

wynik historia sztuki studia historia sztuki studiowanie historii sztuki pasja horyzonty sztuki pasjonatka sztuki

Te oryginalne wypowiedzi to jeszcze nie wszystko!

Czasem dostaję też od Was wiadomości, takie jak ta od Natalii, która brała udział w Maratonie 2022 i która dzięki zdobytej wiedzy z hiszu mogła w te wakacje być przewodnikiem dla swoich najbliższych we Włoszech! Natalia pisze, że nauka historii sztuki poszerzyła jej horyzonty. I to jest miód na moje serce. Zobacz wiadomość od niej ♥

 

historia sztuki pasja

Jeśli więc historia sztuki Cię woła, wchodź w to, a ja Ci zawsze pomogę!

Będę trzymać kciuki za Twoją naukę! I wspierać materiałami albo prowadzić za rękę w moich kursach!

A potem chętnie będę otwierać moją skrzynkę email, żeby czytać takie wiadomości jak ta od Natalii.

Kto wie, kiedy dostanę taką od Ciebie? 😉

Kasia

Obserwuj mnie na Insta! @artfreak_pl

0
    Ups! Twój koszyk jest pusty! Przejdź do sklepu 🛍️Idź do sklepu