Najlepsze wystawy w 2024 roku w Polsce i w Europie – pierwsze zestawienie już jest!

#ciekawostki o sztuce #wystawy

wystawy w Europie 2024 dokąd na urlop

Nowy Rok już za pasem, a zatem pomału zbliża się też czas planowania nowych, muzealnych wojaży!

Dlatego dzisiaj przed Tobą wpis, w którym zebrałam prawie 10 najciekawszych wystaw w naszym kraju oraz za granicą, które zostały już zapowiedziane na 2024 rok, głównie na jego pierwsze miesiące. Jestem pewna, że znajdziesz tu coś dla Ciebie! Czytaj i planuj zwiedzanko 🙂

Co takiego przygotowały dla nas muzea w 2024? 

Sprawdzamy!

#1 Sztuka widzenia. Nowosielski i inni 

Gdzie? Zamek Królewski w Warszawie

Kiedy? 5 grudnia 2023 – 3 marca 2024

Ta warszawska wystawa jest próbą osadzenia twórczości Nowosielskiego w szerokim kontekście polskiej sztuki II poł. XX w. Składa się z czterech obszarów narracyjnych, które wyodrębniono z twórczości artysty: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W każdym z nich prace Nowosielskiego są zestawione z dziełami innych twórców podejmujących podobne tematy. Wśród artystów, których zobaczymy na ekspozycji są m.in.: Wojciech Fangor, Maria Jarema, Władysław Hasior, Edward Dwurnik, Jan Tarasin, Stefan Gierowski, czy Maria Pinińska-Bereś. 

Zapowiada się wspaniały dialog między dziełami, stylami i punktami widzenia!

 

#2 Złote runo – sztuka Gruzji

Gdzie? Muzeum Narodowe w Krakowie

Kiedy? 22 marca 2024 – 25 sierpnia 2024

Będzie to niezwykła okazja, bo oto po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale zapewne też w Europie zorganizowano tak wszechstronną i obszerną wystawę sztuki gruzińskiej. Powstanie ona przy współpracy z najważniejszymi placówkami muzealnymi Gruzji, m.in. Muzeum Narodowym w Tbilisi. Przekrojowa ekspozycja zostanie podzielona aż na dziesięć sekcji obejmujących okres od starożytności po czasy współczesne i poprowadzi nas od najstarszych, archeologicznych śladów ludzkiej aktywności na tym terenie, przez starożytne złota Kolchidy, średniowiecze iluminowane kodeksy, nowożytne stroje i militaria aż do awangardowej sztuki XX w., gdzie uwzględniony zostanie wkład polskich artystów, którzy pracowali i tworzyli w Gruzji.

 

#3 Paris 1874. Inventer l’impressionnisme

Gdzie? 26 marca 2024 – 14 lipca 2024

Kiedy? Musée d’Orsay w Paryżu

[+ National Gallery of Art w Waszyngtonie 08. września 2024 – 20. stycznia 2025]

Paryż tą wystawą świętuje 150. rocznicę otwarcia słynnej, wręcz legendarnej, pierwszej wystawy impresjonistów, która miała miejsce 15 kwietnia 1874 r. Poprzez tą ekspozycję Monet, Renoir, Degas, Morisot, Pissarro, Sisley, a nawet Cézanne ogłosili swoje zerwanie z zasadami oficjalnej sztuki prezentowanej na dorocznych Salonach. Na obecnej wystawie w Musée d’Orsay zobaczymy ok. 130 dzieł, które pomogą ukazać sprzeczności, ogromne bogactwo oraz radykalną nowoczesność ówczesnych artystów. I jeszcze jedno! Zostaną one zestawione z obrazami i rzeźbami, które prezentowano w tym samym czasie w trakcie Salonu Oficjalnego – to będzie prawdziwa konfrontacja uświadamiająca nam wizualny szok, z jakim musiała się zmierzyć ówczesna publiczność!

 

#4 Brâncuși

Gdzie? Centre Pompidou w Paryżu

Kiedy? 27 marca 2024 – 1 lipca 2024

Będzie to duża wystawa poświęcona ojcu nowoczesnej rzeźby, Constantinowi Brâncușiemu, który, choć urodził się w Rumunii, w Paryżu spędził ponad 50 lat swojego życia. Zgromadzone zostanie blisko 200 rzeźb słynnego artysty, a także fotografie, rysunki, filmy i związane z nim archiwa. Sercem ekspozycji stanie się też rekonstrukcja jego pracowni, zaprojektowana jako miejsce do życia, tworzenia oraz kontemplacji tych wyjątkowych dzieł.

 

#5 Venice Biennale

Gdzie? Wenecja

Kiedy? 20 kwietnia 2024 – 24 listopada 2024

Biennale, czyli słynna międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej, odbywa się w Wenecji co dwa lata. Tematem, z którym zmierzą się artyści w tegorocznej, 60. edycji brzmi Foreigners Everywhere (Cudzoziemcy są wszędzie).  Twórcy skonfrontują się zatem m. in. z zagadnieniami granic, migracji, etniczności, a także różnicami pomiędzy różnymi krajami, narodami i językami we współczesnym świecie ogarniętym licznymi kryzysami.

W Pawilonie Polskim zostanie zaprezentowany projekt Polskie ćwiczenia z tragiczności świata. Między Niemcami a Rosją

 

#6 Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera

Gdzie? Zamek Królewski na Wawelu

Kiedy? 23 maja 2024 – 29 września 2024

To kolejna w ostatnim czasie świetnie zapowiadająca się propozycja dla miłośników sztuki doby rokoka! Będzie to wystawa, którą Zamek Królewski na Wawelu stworzy wspólnie z monachijską Röbbig Gallery. Po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany wspaniały zespół XVIII-wiecznych figur autorstwa słynnego rzeźbiarza i modelera, z którym łączony jest najlepszy okres działalności zakładu w Miśni. Warto zaznaczyć, że eksponowane porcelanowe cudeńka w większości pochodzą z prywatnych, europejskich kolekcji.

 

#7 Matisse – eine Einladung zur Reise

Gdzie?  MOJE ULUBIONE MIEJSCE: Fondation Beyeler, Riehen bei Basel

Kiedy? 22 września 2024 – 26 stycznia 2025

Jesienią tego roku Fondation Beyeler zaprezentuje pierwszą od blisko 20 lat wystawę retrospektywną Henriego Matisse’a w krajach niemieckojęzycznych. Poprzez ponad 70 najważniejszych dzieł artysty ze znanych europejskich i amerykańskich muzeów oraz kolekcji prywatnych, prześledzony zostanie rozwój i różnorodność jego twórczości. Jak zapowiada muzeum, będzie to znakomita, artystyczna podróż od wczesnych obrazów z ok. 1900 r., poprzez rewolucyjne malarstwo fowizmu z lat 1910-tych, przez zmysłowe obrazy z okresu nicejskiego aż do słynnych sylwetek późnych dzieł lat 40. i 50. XX w.

 

To już wszystkie muzealne nowości, które dla Ciebie przygotowałam. Sporo zapowiedzi muzea zdradzą też na pewno w pierwszych miesiącach Nowego Roku, więc śledź regularnie posty z prasówkami muzealnymi na moim Instagramie i stayed tuned!

Trzymam mocno kciuki za Twoje podróże ze sztuką, zarówno te bliższe i dalsze.

Eviva l’arte!

Obserwuj mnie na Insta! @artfreak_pl

0
    Ups! Twój koszyk jest pusty! Przejdź do sklepu 🛍️Idź do sklepu