Już jest!💥 3. edycja rocznego kursu do matury z historii sztuki TRIATHLON MATURALNY!🔥 Zapisz się TUTAJ >>>

S.O.S., czyli jak ogarnąć siebie i maturę – ostatnie 2 miesiące pracy

#ciekawostki o sztuce #matura z historii sztuki #S.O.S. MATURZYSTY: porady do matury z historii sztuki

dwa miesiące do matury z historii sztuki

Czasy mamy ciężkie, na świecie źle się dzieje, ale życie płynie dalej, choć czasem bardzo trudno jest nam odnaleźć się w przytłaczającej rzeczywistości… musimy jednak zadbać o siebie, żeby mieć siłę i energię, aby móc pomagać innym

Dlatego stworzyłam ten poradnik dla wszystkich zestresowanych Maturzystów. Znajdziesz tu wskazówki, które pomogą Ci jak najlepiej wykorzystać pozostały czas, a przy okazji zadbać troszkę o samego/samą siebie, aby w miarę możliwości zminimalizować stres towarzyszący Ci na tej ostatniej prostej przed egzaminami. A za 8 tygodni będzie po wszystkim.

Rozgość się, czytaj i… działaj!

2 miesiące do matury – jak DOBRZE wykorzystać ten czas?

 

#1 określ REALNY cel oraz stawkę, o którą grasz!

Najczęściej wcale nie potrzebujesz 100% na maturze z historii sztuki, żeby dostać się na wymarzone studia, zazwyczaj daje Ci ona po prostu dodatkowe punkty przy rekrutacji. A ile by ich nie było – zawsze masz ich więcej od osób, które do matury z historii sztuki w ogóle nie podeszły. Jeśli naukę zaczynasz właśnie w tym momencie (na 2 miesiące przed maturą), to jesteś w stanie wycisnąć z niej nawet 50% lub 60%. 

Przejrzyj więc jeszcze raz wymagania i progi punktowe kierunków, na które składasz dokumenty i realnie określ, jak bardzo musisz przycisnąć naukę historii sztuki. Nie ma sensu zapracowywać się tylko dla zasady, dla 100%.

Określ realny cel – szczerze zapytaj sam siebie, ile punktów chcesz i potrzebujesz zdobyć na maturze, a następnie zaplanuj kroki, które Cię do tego celu doprowadzą. Zastanów się, na jakie kierunki chcesz się dostać (nigdy nie zamykaj się na jeden, konieczny jest plan A, B, C i D!), jakie wymagania są na poszczególnych uczelniach i pod to dostosuj swój plan.

#2 zrzuć NADMIERNY balast

Zawsze propaguje bardzo praktyczne podejście do nauki, czyli… jeśli jesteś na profilu humanistycznym, nie ciśnij geografii, tylko po to, żeby na koniec roku mieć 5. Świadectwo maturalne wyląduje w szufladzie, a Ty będziesz żałować, że nie przyłożyłeś/aś się bardziej do przedmiotów maturalnych, za które zdobywasz punkty przy rekrutacji… Oczywiście szkołę trzeba skończyć, ale naprawdę warto pamiętać, że to matura jest najważniejsza, a punkty za nią mogą bardzo realnie pomóc Ci dalej spełniać marzenia.

#3 możesz dopiero zaczynać i jeszcze ZDĄŻYSZ!

Nawet jeśli dopiero uczysz się prehistorii… nadal jesteś w stanie dojść do końca. 2 miesiące to dużo czasu, musisz jednak stosować kilka żelaznych zasad:

  • pracuj regularnie – co najmniej 2-3 godziny dziennie, jeśli to początki. Materiał do matury z historii sztuki jest bardzo obszerny, najczęściej uczymy się go w tzw. „szpagacie”, czyli przerabiamy epokę za epoką, jednocześnie powtarzając i utrwalając materiał od początku, robiąc choćby stare arkusze maturalne czy przeglądając fiszki. Nauki jest tak dużo, że nie ma innej opcji, jak tylko w kółko powtarzać i systematyzować swoją wiedzę. Zastanów się teraz czy nie pominąłeś jakiegoś tematu – zaległości to najgorsze co możesz sobie zrobić. Od dzisiaj możesz np. 1,5 godziny dziennie poświęcać na nowe tematy, a przez kolejne 30 minut cofnąć się do wcześniejszych rzeczy. Bardzo polecam ten system nauki!
  • podziel materiał racjonalnie – pracuj nad 3 najważniejszymi rzeczami: zdobywaniem wiedzy, czyli wertowaniem dzieł i poznawaniem kontekstów epok i stylów, praktycznym ćwiczeniem analizy dzieł sztuki i pisaniem wypracowania (albo przynajmniej konspektów)
  • to będzie przeprawa! Bądź gotowy/a na bardzo ciężką pracę! – nie będzie lekko, nie ma co się oszukiwać. Musimy wyrobić tę formę – nie ma zmiłuj, ciśniemy!

 

A teraz niespodzianka-bonus! 

Rozpisałam przykładowy plan dla osób, które w tym momencie zaczynają naukę. Możesz go sobie pobrać, wydrukować i wcielić w życie już od dzisiaj! Jeśli natomiast powtarzasz już przerobiony materiał, może to być świetny plan powtórek. Do dzieła!

PDF z planem pobierzesz TUTAJ!

 

#4 to OK bać się, czuć napięcie i stres

Serio. To jest w porządku. Czasem lepiej dać sobie ten jeden czy dwa dni na oddech, posłuchać siebie, swoich potrzeb i pozwolić sobie na spadek nastroju. To normalne. Dbaj o siebie, tak żeby Twoje ciało i głowa nie zbuntowały się w najmniej oczekiwanym momencie. Jak to zrobić? 

Możesz uznać to za banały, ale z najprostszymi rzeczami już tak jest, że wszyscy o nich wiemy, a i tak zapominamy lub bagatelizujemy:

  • sen zadbaj o jego jakość, odłóż wcześniej telefon, zrelaksuj się
  • regularne i zdrowe jedzenie
  • ruch – spróbuj wypracować, chociaż jakiś jeden zdrowy nawyk, jak np. codzienny, krótki spacer
  • rozmowa obecność kogoś bliskiego i wymiana myśli jest nieoceniona, zwłaszcza w trudnym czasie
  • medytacja
  • świadomy oddech

Pamiętaj! Dbanie o siebie jest fundamentem zdrowia przy ciężkiej pracy oraz zabezpieczeniem przed tym, aby nie była wyniszczająca.

 

#5 przez cały ten czas BĘDĘ OBOK

Kiedy uczy się samemu, można czuć się przytłoczonym, to normalne. Ale nie jesteś sam/a. Aż do 19 maja będę z Tobą – działam na wszystkich moich obszarach, planuje live’y, powtórki i mnóstwo innych rzeczy. 

Bezpłatne wsparcie – gdzie mnie znaleźć?

  • newsletter (artfreak.pl) – warto się na niego zapisać, co 2 tygodnie dostajesz kalendarz z rozpiską co i kiedy będzie się działo na moich kanałach, podział pracy do matury z historii sztuki, a do tego tipy w nauce hiszu i potężna dawka motywacji! 
  • blog – znajdziesz tutaj nie tylko luźniejsze artykuły o sztuce, ale też cały czas poszerzaną bazę wiedzy do matury z historii sztuki, jak choćby praktyczne wpisy o analizie dzieła, wypracowaniu czy praktycznym przygotowaniu do egzaminu
  • Youtube (Art Freak – Historia sztuki) – jest tam bardzo dużo darmowej wiedzy: polecam gorąco serię Korków z Historii Sztuki, playlistę maturalną, czy serię rozmów z moim byłymi Uczniami i Absolwentami przeróżnych kierunków związanych ze sztuką, gdzie opowiadają o swoich studiach i tym czym zajmują się obecnie
  • Grupa FB (Matura z Historii sztuki z Art Freakiem) – regularnie pojawiają się tam nowe posty, możesz też zostawiać swoje pytania, na które regularnie odpowiadam, czasem też prowadzę spontaniczne live’y, a wszystko w bardzo energetycznej i wspierającej atmosferze

 

Co znajdziesz w moim sklepie i kiedy Ci się przyda?

Jeśli potrzebujesz opracować sobie coś w szerszym zakresie i materiały bezpłatne Ci nie wystarczają, zerknij do mojego sklepu. Wybrałam tutaj tylko 4 rzeczy, które moim zdaniem są najważniejsze. Dlaczego?

1. 4000 fiszek z kanonem dzieł, fiszki architektoniczne i atrybucyjne  – totalny bestseller, co roku ratujący życie Maturzystom. Dostępne elektronicznie, na darmowej aplikacji Quizlet do pobrania. Tutaj możesz poczytać o nich więcej, znajdziesz też opinie Maturzystów.

 

2. maraton maturalnyintensywny kurs online, który prowadzę co roku od stycznia do kwietnia. Przekazuje tam cały materiał do matury. Miejsca na żywo są już zajęte, ale cały czas możesz kupić nagrania wszystkich webinarów razem z obszernymi prezentacjami z każdej epoki. Więcej o maratonie przeczytasz tutaj: KLIK!

 

3. nagrania webinarów: analiza dzieła (3 webinary) oraz wypracowanie na maturze – bardzo ważne jeśli nigdy nie miałeś/aś styczności z analizą dzieła sztuki i potrzebujesz podstaw, nie wiesz też jak zabrać się za wypracowanie. Te nagrania dadzą Ci pewien warsztat umiejętności, które pozostanie tylko ćwiczyć w praktyce.

 

4.próbne matury z epok, zatwierdzone przez egzaminatorkę OKE: próbna matura z historii sztuki prehistoria i starożytność, próbna matura z historii sztuki średniowiecze oraz próbna matura z historii sztuki renesans i manieryzm –  produkt, w którym znajdziesz moje autorskie pytania z danej epoki na wzór matury z historii sztuki razem z kluczem odpowiedzi. Są tam pytania testowe, analiza dzieła oraz dwa przykładowe tematy wypracowania wraz z przykładowymi konspektami i propozycją argumentów. Są to produkty, które pozwalają zamknąć pewien etap nauki i z czystą głową iść dalej. O tym, dlaczego jeszcze warto testować swoją wiedzę do matury, przeczytasz tutaj: KLIK!

5. ebook PEWNIAKI MATURALNE: 25 zadań + klucze odpowiedzi, przekrojowa powtórka przez epokito świetny sposób na powtórkę najważniejszych rzeczy do matury na szybko, w krótkich i skondensowanych pigułkach wiedzy!

 

Będzie dobrze!

Mam nadzieję, że to zestawienie sprawdzonych i praktycznych wskazówek uspokoi Cię i będzie maturalnym wsparciem w tym niełatwym czasie. 

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz pomocy – wiesz, gdzie mnie znaleźć, pisz śmiało! Pamiętaj, że nie jesteś sam/a, co roku mnóstwo osób mierzy się z maturą z historii sztuki i rozwala ją na łopatki! Będzie dobrze!

Powodzenia w nauce, mocno trzymam za Ciebie kciuki!

Kasia

Obserwuj mnie na Insta! @artfreak_pl

0
    Ups! Twój koszyk jest pusty! Przejdź do sklepu 🛍️Idź do sklepu