Zapisz się na listę oczekujących na kultowy kurs roczny do matury z historii sztuki TRIATHLON MATURALNY -> TUTAJ!

10 kierunków w sztuce, z którymi poeksperymentujesz! – o współpracy Art Freak x Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki

#współprace z kulturą i biznesem

sztuka na you tube

Seria 10 video o sztuce dla Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki- o naszej współpracy

W ramach projektu “Warsztat i wyobraźnia” powstał edukacyjny cykl video, w którym przekrojowo opowiedziałam najważniejsze zagadnienia z zakresu całej historii sztuki. W ukazujących się na przestrzeni całego roku 2021 dziesięciu odcinkach publiczność kanału YouTube Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki poznała przekrojowo okres od Prehistorii do Nowoczesności. 

 

Co zostało zrobione i dlaczego właśnie tak?

Współpraca ze Stowarzyszeniem Nowy Port Sztuki miała na celu rozwinięcie edukacyjnego zakresu działalności wspomnianego NGO, polegającego przede wszystkim na pracy poprzez sztukę z dziećmi i młodzieżą. Cały cykl powstał w ramach dofinansowanego przez samorząd Miasta Gdańska szerszego projektu “Warsztat i wyobraźnia”, pracowałam więc w ramach konkretnych wytycznych, a kolejne filmy były konsultowane i zatwierdzane przez przedstawicieli Stowarzyszenia. Każdy przygotowany przeze mnie autorsko epizod został zrealizowany według wcześniej zatwierdzonych scenariuszy, które stworzyłam.

Uczestnicy warsztatów, na których prezentowane były moje nagrania, mogli poznać najważniejsze cechy sztuki danych epok i wykorzystywać video jako merytoryczne wsparcie i wprowadzenie do dalszych prac plastycznych wykonywanych na zajęciach. Ponadto każda część zamieszczona została kanale YT Nowego Portu Sztuki, co do dziś rozwija ten kanał Stowarzyszenia, a także promowana w dniach premier nowych odcinków na moim Instagramie (Stories). 

 

Odcinki były zaplanowane chronologicznie, żeby wiedza nabyta podczas pierwszych filmów pozwalała na lepsze zrozumienie następujących w późniejszych wiekach przemian i nurtów w historii sztuki. Każdy odcinek zakończony był autorsko wymyślonym przeze mnie zadaniem praktycznym, pozwalający uruchomić wyobraźnię i stworzyć własną pracę plastyczną z wykorzystaniem technik charakterystycznych dla danej epoki. Pozwoliło to stworzyć cykl, który poza merytorycznymi podstawami, dawał szansę lepszego zrozumienia i zapamiętania przedstawionych zagadnień poprzez bezpośrednie uczestnictwo w tworzeniu własnych, osadzonych w realiach danej epoki, dzieł sztuki. Prace plastyczne mogły potem zostać przesłane do Stowarzyszenia i zaprezentowane później w social mediach (Facebook i Instagram).

 

Dlaczego format video YouTube był moim zdaniem najlepszym dla tego projektu?

Dlatego, że treści merytoryczne dotrzeć miały do pokoleń Z, Y, czyli to digital natives. Dziś, szczególnie w dobie szeroko rozwiniętego nauczania zdalnego, to bardzo ważne, by kierowany przekaz był odpowiednio dopasowany do jego odbiorcy– szczególnie tak młodego i przyzwyczajonego do konsumowania treści na platformach streamingowych, jaką jest YT. Zrozumienie tego i zastosowanie w projekcie jest dla mnie kluczowe, kiedy podejmuję współpracę z marką chcącą ze swoimi treściami dotrzeć do nowej publiczności.

 

Jaki był język projektu?

Ze względu na młodą publiczność był to język polski. Poza językiem ważny był też sposób, w jaki opowiadałam o sztuce w projekcie- starałam się by był łatwo przystępny i pozbawiony naukowej terminologii. Zagadnienia i zadania przygotowane w ramach cyklu nie wymagały od uczestników wcześniejszej wiedzy wykraczającej poza poziom podstawowej znajomości historii ze szkoły podstawowej oraz informacji z danego odcinka.

 

Jaki był rezultat projektu?

Filmy cieszą się bardzo dobrą oglądalnością, rozwijają młody kanał YouTube Stowarzyszenia Nowy Port Sztuki, stanowiąc element rozpoznawalności marki, a także przekładają się już nawet na działania biznesowe i pozyskują nowych darczyńców chcących wspierać działalność Stowarzyszenia.

Chcesz, żebym stworzyła kreatywne materiały video o sztuce dla Twojej marki?

Napisz do mnie:

Obserwuj mnie na Insta! @artfreak_pl

0
    Ups! Twój koszyk jest pusty! Przejdź do sklepu 🛍️Idź do sklepu