Zapisz się na listę oczekujących na kultowy kurs roczny do matury z historii sztuki TRIATHLON MATURALNY -> TUTAJ!

10 najlepszych wystaw w Europie w 2023

#wystawy

najlepsze wystawy w 2023

Dziś przed Tobą obiecany wpis z wybranymi przeze mnie polecajkami na Art Tripy w nadchodzącym Nowym Roku 2023. W tym artykule czekają najlepsze planowane wystawy zagraniczne – miłej lektury!

#1 Vermeer

Gdzie? Rijksmuseum w Amsterdamie, Holandia

Kiedy? 10 luty 2023 – 4 czerwca 2023

Zaczynamy mocno, bo absolutnym HITEM sezonu! Największa w historii wystawa dzieł holenderskiego mistrza. Oglądać będzie można prawie wszystkie zachowane dzieła artysty sprowadzone z całego świata. Zapowiadana jest jako największa ekspozycja w historii amsterdamskiego muzeum. Coś wspaniałego!

 

#2 Picasso. Artist and Model – Last Paintings

Gdzie? Fondation Beyeler pod Bazyleą, Szwajcaria

Kiedy? 19 luty 2023 – 1 maja 2023

2023 będzie rokiem Picassa, a ta wystawa wpisuje się w obchody 50. rocznicy jego śmierci. Galeria zaprezentuje wybór późnych, niezwykle ekspresyjnych prac katalońskiego malarza, skupiających się na wizerunkach artysty i modela. W ostatniej dekadzie życia, Picasso, wciąż pełen sił twórczych, eksplorował temat samowizerunku, aktu twórczego oraz kobiecego ciała. Obecnie wystawa może być też źródłem pytań o miejsce kobiet w świecie sztuki.

 

#3 Manet/Degas

Gdzie? Musee d’Orsay w Paryżu, Francja

Kiedy? 28 marca – 23 lipca 2023

Ta ekspozycja przeprowadzi widza przez jeden z najważniejszych dialogów w historii sztuki współczesnej, czyli bliską i burzliwą relację między Edouardem Manetem, a Edgarem Degasem. Byli przyjaciółmi, ale też rywalami, a każdy z nich próbował zdefiniować XIX-wieczne malarstwo francuskie w kluczowym dla niego momencie. Ponad 150 ich prac, prezentowanych obok siebie, pozwoli równolegle zbadać kariery i artystyczne wybory tych dwóch wielkich malarzy, a także podjąć świeże spojrzenie na ich interakcje w różnych kontekstach – relacji rodzinnych, przyjaźni i kręgów intelektualnych.

 

#4 Hugo van der Goes. Between Pain and Bliss

Gdzie? Gemäldegalerie w Berlinie, Niemcy

Kiedy? 31 marca 2023 – 16 lipca 2023

Coś dla fanów sztuki niderlandzkiej, bo Hugo van der Goes był jednym z najważniejszych artystów tego obszaru w II połowie XV w. Będzie to pierwsza monograficzna wystawa jego twórczości, na której razem zaprezentowane będą prawie wszystkie jego zachowane obrazy i rysunki, charakteryzujące się monumentalnością, intensywnymi kolorami oraz emocjonalną ekspresją i bliskością życia.

 

#5 The Rossettis

Gdzie? Tate Britain w Londynie, Wielka Brytania

Kiedy? 6 kwietnia 2023 – 24 września 2023

Największa od dwóch dekad retrospektywa Dante Gabriela Rossettiego, ale… nie tylko! To również wszechstronna wystawa prac Elizabeth Siddal, w tym jej rzadkie akwarele i rysunki. Zobaczyć będzie można światowej sławy obrazy prerafaelitów, a ekspozycja wzbogacona będzie o ich rysunki, poezję, fotografie oraz projekty. Prawdziwa gratka dla miłośników świata pełnych baśni, symboli i rudowłosych piękności.

 

#6 Hilma Af Klint & Piet Mondrian

Gdzie? Tate Modern w Londynie, Wielka Brytania

Kiedy? 20 kwietnia – 3 września 2023

Okazja do odkrycia wyjątkowej twórczości dwóch niezwykłych abstrakcjonistów  – szwedzkiej malarki Hilmy Af Klint i holenderskiego artysty Pieta Mondriana. Co ciekawe, oboje zaczynali jako pejzażyści. Zobaczyć będzie można zarówno kultowe siatki Mondriana, jak i kwiaty, które malował całe życie. Hilma ukazana zostanie poprzez swoje wielkoformatowe, nieziemskie obrazy, jak i mniej znane, zagadkowe, dopiero prowadzące ją do abstrakcji. Twórczość artystów głęboko zanurzona jest w duchowości i filozofii, a widz zostanie porwany przez żywe znaki, kształty i kolory.

 

#7 Norman Foster

Gdzie? Centre Pompidou w Paryżu, Francja

Kiedy? 10 maja – 7 sierpnia 2023

Gratka dla fanów architektury – wystawa skupiająca się na bardzo ważnej postaci, jaką był Norman Foster. Ten brytyjski architekt, uważany za lidera ruchu „high tech” jest autorem wielu ikonicznych budynków na całym świecie. Na ekspozycji będzie można przyjrzeć się bliżej jego rysunkom i modelom do około 100 projektów z dziedziny architektury i wzornictwa, a także prześledzić okresy estetyczne w twórczości architekta. Obecnie dużą uwagę skupia się też na jego umiejętności pogodzenia postępu technologicznego ze zrównoważonym podejściem do środowiska naturalnego.

 

#8 Secessions. Klimt, Stuck, Liebermann

Gdzie? Alte Nationalgalerie w Berlinie, Niemcy

Kiedy? 23 czerwca 2023 – 22 października 2023

Wystawa poświęcona będzie twórcom ruchów secesyjnych końca XIX wieku w niemieckojęzycznym świecie – w Wiedniu był to Gustav Klimt, w Monachium Franz von Stuck, a w Berlinie Max Liebermann. Ich podejście do sztuki nie było jednolite, ale wszyscy sprzeciwiali się strukturom i systemom wystaw wybieranych przez królewskie akademie sztuki i dążyli do artystycznej wolności. Na ekspozycji zobaczymy blisko 200 obrazów, rzeźb i grafik różnych twórców (najwięcej jednak będzie Klimta). Uwagę poświęcono też kilku artystkom tego okresu, m. in. Dorze Hitz i Käthe Kollwitz.

 

#9 Wielka impreza u van Gogha

Gdzie? Van Gogh Museum w Amsterdamie, Holandia

Kiedy? 20 luty 2023 – 10 kwietnia 2023; 12 maja 2023 – 3 września 2023

W tym roku muzeum hucznie świętuje 50. rocznicę otwarcia. Z jubileuszem związane będą główne wystawy w 2023 roku, a wśród nich:

# Choosing Vincent. Portrait of a Family History – rodzaj hołdu złożonego rodzinie artysty, historia pełna dylematów widziana oczami Vincenta, Teo, Jo i Vincenta Willema

# Exhibition Van Gogh in Auvers-sur-Oise – wielka wystawa poświęcona ostatnim, niezwykle twórczym miesiącom życia malarza, które spędził w niewielkiej, francuskiej wiosce. Ponad 50 obrazów, rysunków i szkiców, które nigdy nie były wspólnie eksponowane

 

#10 Caspar David Friedrich. Kunst für eine neue Zeit

Gdzie? Hamburger Kunsthalle, Niemcy

Kiedy? 15 grudnia 2023 – 1 kwietnia 2024

To kolejna jubileuszowa wystawa, tym razem z okazji 250. rocznicy urodzin Caspara Davida Friedricha. Będzie to panoramiczna retrospektywa twórczości wielkiego niemieckiego romantyka – 50 obrazów, 90 rysunków i prace jego przyjaciół-malarzy. Oprócz związku człowieka z naturą, głównego tematu jego prac, oddzielna część wystawy będzie poświęcona recepcji twórczości Friedricha w sztuce współczesnej, a tam prace 20 artystów w różnych gatunkach i mediach – zapowiada się ciekawie!

 

To już wszystkie europejskie zapowiedzi, które dla Ciebie przygotowałam. Mam nadzieję, że znalazł_ś tutaj coś dla siebie. Tymczasem nowinki z polskich muzeów już niebawem – stay tuned!

 

Eviva l’arte!

Obserwuj mnie na Insta! @artfreak_pl

0
    Ups! Twój koszyk jest pusty! Przejdź do sklepu 🛍️Idź do sklepu