🥳WIELKA PROMOCJA -30%🔥 na 30 dni do matury z HISZ-u wystartowała! 👉Wpisujesz kod LOVEHISZ30 podczas zakupów i 1/3 ceny zostaje Ci w kieszeni!

10 najlepszych wystaw w Polsce w 2023

#wystawy

najlepsze wystawy w 2023 roku w polskich muzeach

Po zapowiedziach świetnych wydarzeń w Europie, czas na drugą część noworocznego wpisu kulturalnego. Przychodzę z najświeższymi wieściami, przed Tobą 10 najciekawszych wystaw w naszym kraju, które zostały już zapowiedziane na 2023 rok. Czytaj i planuj muzealne wojaże 🙂

#1 Fotografika. Fotografia artystyczna w Polsce 1927-1978

Gdzie? Muzeum Fotografii w Krakowie

Kiedy? 03 grudnia 2022 – 7 maja 2023

 

Coś dla fanów fotografii, czyli opowieść o tym, jak wyglądały początki jej artystycznego nurtu w Polsce. Zgromadzono ponad 150 oryginalnych odbitek z polskich zbiorów muzealnych, a także od prywatnych kolekcjonerów. Ważnym aspektem wystawy będą też historie tworzących ją ludzi – fotografików i fotograficzek, a zobaczymy prace m. in. Jana Bułhaka, Zdzisława Beksińskiego, Kazimiery Dyakowskiej, Edwarda Hartwiga i Zofii Rydet.

 

#2 Anka Ptaszkowska. Przypadkiem

Gdzie? Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Kiedy? 17 luty 2023 – 24 kwietnia 2023

Muzeum nad Wisłą zaprasza do intensywnego, wyjątkowego świata słynnej krytyczki, przyjaciółki artystów, organizatorki życia kulturalnego i współzałożycielki warszawskiej Galerii Foksal. Przedstawione zostanie mnóstwo historii, postaci, prac, dokumentów i dźwięków, a osią całej wystawy będzie scenariusz autobiograficznego filmu, który według tekstu Ptaszkowskiej zrealizowała Anna Molska, pt. „Wyobraźmy sobie, że istnieje prawda w sztuce”. Eksperyment i przygoda gwarantowane!

 

#3 Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku

Gdzie? Muzeum Narodowe w Warszawie

Kiedy? kwiecień 2023 – sierpień 2023

 

Ekspozycja przygotowana we współpracy z paryskimi muzeami, poświęcona będzie twórczości pokoleniu artystek, które odważyły się złamać normy społeczne i pracować profesjonalnie w dziedzinie rzeźby, która była wówczas zdominowana przez mężczyzn. Oprócz słynnej francuskiej artystki, zobaczymy tam prace mniej znanych polskich twórczyń, m. in. Toli Certowicz, Jadwigi Milewskiej i Antoniny Rożniatowskiej. Będzie to nie tylko świetna okazja do upowszechniania wiedzy o ich dziełach, ale też spora dawka nowej herstorii!

 

#4 Looking Through Objects. Kobiety we współczesnym polskim dizajnie

 

Gdzie? Muzeum Narodowe w Gdańsku – NOMUS

Kiedy? kwiecień 2023  – czerwiec 2023

Znów głos polskich artystek! Tym razem zobaczymy prace autorstwa kilkunastu, czołowych twórczyń dizajnu, ilustrujące zmiany, jakie miały miejsce w ostatniej dekadzie w Polsce, a także opierające się na osobistych doświadczeniach projektantek. W ramach całego projektu wystawę w zeszłym roku eksponowano w Tallinie, a jej celem było ukazanie polskiego dizajnu jako narzędzia społecznej i kulturowej zmiany. Bardzo współcześnie i na czasie!

 

#5 Matejko. Malarz i historia

Gdzie? Muzeum Narodowe w Krakowie

Kiedy? 23 czerwca 2023 – 7 stycznia 2024

Ekspozycja wpisuje się w obchody Roku Matejki, a wspominać będziemy 130. rocznicę śmierci tego chyba najbardziej znanego spośród polskich malarzy. Będzie monumentalnie i z pompą, ale nie tylko… Wśród 300 zgromadzonych obiektów, oprócz dzieł z wielkiego historycznego cyklu, będzie też okazja przyjrzeć się wielu mniejszym, mniej znanym pracom, pochodzącym ze zbiorów prywatnych i zagranicznych, a także szkicom i rekwizytom, tak licznie wykorzystywanym przez malarza.

 

#6 Przebudzeni. Ruiny antyku i narodzenie włoskiego renesansu

Gdzie? Zamek Królewski w Warszawie

Kiedy? lipiec 2023 – ?

Na tej prezentacji dzieł włoskiego quattrocenta będziemy mogli podziwiać obrazy takich artystów, jak Bramante, Perugino, Mantegna, Bellini czy Botticelli. Wystawa skupia się na znaczeniu i wpływie okruchów antycznego świata dla wykształcenia się i rozpowszechnienia nowego stylu w XV wieku we Włoszech. Zamek Królewski w Warszawie kolejny raz podjął współpracę z ważnymi europejskimi muzeami, m.in. J. Paul Getty Museum w Los Angeles, National Gallery of Art w Waszyngtonie i National Gallery w Londynie. Dużo wspaniałości!

 

#7 „Szaleństwo rokoka!” Fascynacja rokokiem na Śląsku XVIII-XXI w.

Gdzie? Muzeum Narodowe we Wrocławiu – Pawilon Czterech Kopuł

Kiedy? 13 lipca 2023 – 14 stycznia 2024

Będzie to wyjątkowa, oryginalna wystawa, skupiona na pomijanym i niedocenianym zjawisku rokoka w sztuce regionu, zarówno dawnej, jak i współczesnej. Ten dialog będzie prezentowany poprzez zbiory z polskich, czeskich i niemieckich muzeów i kościołów, pojawi się malarstwo, rzeźba, a także ubiory i akcesoria mody. Miłośnicy fantazyjnych ornamentów rokajowych, pastelowych kolorów i kogucich grzebieni – kierunek: Wrocław!

 

#8 Arkadia

Gdzie? Muzeum Narodowe w Warszawie

Kiedy? październik 2023 – luty 2024

Wystawa przeprowadzi nas przez różne wcielenia odwiecznego mitu krainy utopii, błogiego szczęścia i wiecznej młodości. Poszukamy jej w śródziemnomorskich pejzażach, dworskich i arystokratycznych ogrodach, greckich krainach pasterek, ziemiańskich siedzibach i egzotycznych krainach. A to wszystko w nie byle jakim wydaniu, bo poprzez dzieła Poussina, Bouchera, Lorraina, Rembrandta, Watteau, Mehoffera, Malczewskiego i Picassa, a także współczesnych głosów Kozakiewicza i Bałki… Interpretacje marzenia o miejscu idealnym skonfrontowane zostaną również ze współczesnym stanem środowiska i trudnej relacji człowiek-Natura. Zapowiada się bardzo ciekawie!

 

#9 Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL

Gdzie? Muzeum Narodowe w Krakowie

Kiedy? 16 listopada 2023 – 31 marca 2024 

Kolejna, trzecia już odsłona z cyklu „4 x Nowoczesność”. Tym razem wystawa przygląda się kształtom kolejnego, powojennego etapu modernizmu w Polsce, nie sytuuje ich jednak w kategoriach walki artystów z władzą polityczną o wolność sztuki. Skupia się na modernizmie po doświadczeniach wojennych, efektach wynikłych z ideologicznej presji oraz deformacjach modernistycznych projektów charakteryzujących codzienne życie w czasach PRL.

 

#10 Muzealny boom – otwarcia nowych miejsc!

W 2023 r. pojawi się też kilka całkiem nowych miejsc na muzealnej mapie Polski. Dla fanów sztuki użytkowej szykuje się otwarcie Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, w stolicy będziemy mogli zwiedzić Muzeum Historii Polski, a pod Zamkiem Królewskim w Krakowie udostępniona zostanie całkiem nowa trasa turystyczna – Wawel podziemny.

 

To już wszystko, co dla Ciebie przygotowałam. Jestem prawie pewna, że znalazł_ś tutaj coś dla siebie. To będzie rok pełen dobrej sztuki!

Eviva l’arte!

Obserwuj mnie na Insta! @artfreak_pl

0
    Ups! Twój koszyk jest pusty! Przejdź do sklepu 🛍️Idź do sklepu