Zapisz się na listę oczekujących na kultowy kurs roczny do matury z historii sztuki TRIATHLON MATURALNY -> TUTAJ!

Jak uczyć się historii sztuki na miesiąc przed maturą? Wskazówki i porady. Pewniaki Maturalne

#matura z historii sztuki

pewniaki maturalne historia sztuki

Do matury coraz bliżej, ale jeśli znasz mnie już dłużej, wiesz, że nie przychodzę Cię dzisiaj straszyć upływającym czasem i nadchodzącym egzaminem. Chcę pomóc Ci ogarnąć naukę na tej ostatniej prostej. W tym poście znajdziesz moje rady i wskazówki dotyczące pracy w ostatnim miesiącu przed maturą, poparte wieloletnim doświadczeniem w przygotowywaniu do matury z historii sztuki. Chcę też opowiedzieć Ci o wyjątkowym sposobie na powtórkę materiału: kursoksiążce, które właśnie trafiła do sprzedaży!

Miesiąc przed maturą – nie popełnij tego błędu

Na ostatniej prostej do matury na pewno nie wolno odpuszczać! 30 dni to mega dużo czasu, który możesz wykorzystać mądrze i efektywnie. 

Nie popełniaj błędu, jakim jest zaczynanie gruntownych powtórek od samego początku, czytając wszystkie notatki, prezentacje itd. Szybki przegląd prehistorii, starożytna też jakoś pójdzie, ale późniejsze epoki to już spory materiał i zanim się obejrzysz kwiecień się skończy, a Ty będziesz powtarzać renesans… 

Zamiast tego, skup się na tym, co najważniejsze i zaplanuj przekrojowe powtórki z epok i innych najważniejszych zagadnień.

Końcówka nauki – co powtarzać i jak się uczyć?

 • konteksty epok – poświęć kartkę A4 na jedną epokę i spisz na niej najważniejsze rzeczy, które jej dotyczą. Może to być mapa myśli, tabelka, punktowana lista – dopasuj formę do siebie. Umieść tam takie zagadnienia jak: zakres czasowy i geograficzny danej epoki, tło historyczno-społeczne, najważniejszych, przełomowych artystów i ich dzieła, cechy stylowe, którymi charakteryzowała się sztuka w tamtym czasie. Już tworząc takie sumaryczne podsumowanie, równocześnie powtarzasz sobie ważne informacje, a do podręcznego spisu zawsze będzie można szybko wrócić.
 • fiszki, fiszki, fiszki – fiszki ratują życie maturzystom, szczególnie na ostatniej prostej. Oswajanie się z dziełami sztuki, rozpoznawanie ich, ciągłe przypominanie sobie twórców, a także pisowni ich nazwisk jest bardzo ważne i nie można o tym zapominać. Nie mogę tu nie polecić Ci moich fiszek, które od lat są hitem Art Freaka. W ciągu 30 dni można nauczyć się i powtórzyć naprawdę sporo! Jeśli, przykładowo, będziesz przerabiać 30 fiszek dziennie, pod koniec kwietnia będzie to już prawie 1000 dzieł – a to już całkiem sporo, prawda?
 • detale architektoniczne – na maturze z historii sztuki pojawiają się czasem zadania polegające na rozpoznaniu i nazwaniu jakiegoś detalu architektonicznego czy konstrukcyjnego. Warto uczyć się ich przy przerabianiu danej epoki, dla której były charakterystyczne, ale pomyślałam też o szybkiej powtórce! W moim sklepie znajdziesz specjalne Fiszki Architektoniczne, a w nich ponad 550 slajdów z detalami architektonicznymi, elementami budynków, a także najważniejsze ornamenty i zdobienia. Każda fiszka zawiera oczywiście rysunek ilustrujący dane zagadnienie/detal. Idziesz na architekturę? Fiszki architektoniczne to MUST HAVE.
 • atrybucję świętych i mitologię – ten temat również przewija się w pomniejszych zadaniach na maturze z historii sztuki, nie warto tracić na nich cennych punktów. Tutaj znów nie mogę nie polecić Ci fiszek atrybucyjnych, tak, jest też taki specjalny zestaw, a w nim 2 paczki: mitologia grecka i rzymska oraz atrybucja świętych chrześcijańskich. Idealne do szybkich powtórek na konkretnych przykładach obrazów i rzeźb.
 • techniki artystyczne – kolejne dość ważne zagadnienie, które w toku nauki kolejnych epok może czasem nieco umknąć naszej uwadze. Na maturze pojawiają się zadania, w których trzeba rozpoznać daną technikę np. po jej krótkim opisie. Zastanów się więc, czy wiesz jak powstaje fresk, jakie są najsłynniejsze dzieła powstałe w technice chryzelefantyny, jak nazywany technikę stosowaną przez Jacksona Pollocka lub czym różni się inkrustacja od intarsji. Jeśli nie – wiesz już na czym musisz skupić uwagę. W razie potrzeby polecam Ci stworzyć sobie podręczny słowniczek najważniejszych, trudnych terminów. Jeśli do matury masz rok, takie zestawy słówek do każdej z epok znajdziesz w moich prezentacjach! 
 • mecenat i ważne postaci przedstawione na obrazach – warto też powtórzyć sobie z kim i na czyje zamówienia pracowali najważniejsi artyści (ten aspekt jest szczególnie ważny w kontekście sztuki nowożytnej). PRO TIP: te info łatwo użyjesz jako KONTEKST w WYPRACOWANIU ;)

Powtórkowa kursoksiążka Art Freaka – Pewniaki Maturalne! 🚀

Jeśli jednak czujesz, że nie starcza Ci czasu na przekrojowe powtórki zagadnień, które zawsze pojawiają się na maturze lub nie potrafisz samodzielnie sobie tego efektywnie zaplanować – mam na to gotowe rozwiązanie.

W poprzednich 2 latach organizowałam 2-tygodniowy, intensywny program powtórek dla maturzystów, który okazał się świetnym projektem. W tym roku jednak opracowałam ten sam materiał w nieco innej formie: wypasionej kursoksiążki do samodzielnej pracy! Na czym to polega?

Otrzymujesz plik pdf ze skondensowanymi ĆWICZENIAMI do utrwalenia kluczowej wiedzy do matury z Hiszu! Z kursoksiążką Pewniaki Maturalne powtarzasz wszystkie najważniejsze rzeczy do matury z historii sztuki w krótkich, skondensowanych pigułkach wiedzy! Brzmi genialnie? Bo tak jest!

Przejdźmy do konkretów! Co czeka na Ciebie po wykupieniu kursoksiążki?

Kupując PEWNIAKI MATURALNE zyskujesz:

 • motywację do codziennej pracy!
 • materiał wyselekcjonowany przez doświadczoną nauczycielkę!
 • 25 kart pracy wraz z kluczami odpowiedzi (łącznie ponad 120 stron, w tym 65 stron samych zadań!),
 • wyselekcjonowanie najtrudniejszych i najczęściej pojawiających się na maturze zagadnień!
 • systematyczną pracę, która Cię nie obciąży – każdego dnia zrób jedno zadanie, zajmie Ci to max 15-20 minut!

Podsumowując: W PEWNIAKACH znajdziesz wszystkie zagadnienia z hiszu, które od zawsze chciał_ powtórzyć, ale nigdy nie miał_ na to czasu! A wszystko to w cenie 119 zł!

No dobrze, ale jak dokładnie kursoksiążka wygląda w środku?

Całość podzielona jest na 25 rozdziałów po brzegi wypełnionych ćwiczeniami:

 1. Chronologia dziejów – oś czasu
 2. Chronologia dziejów – dzieła
 3. Gatunki malarskie
 4. Techniki malarskie
 5. Mecenasi
 6. Ważni jegomościowie – postaci na obrazach
 7. Trudne nazwiska i terminy w historii sztuki
 8. Terminologia
 9. Rodzaje perspektyw
 10. Ornamenty i motywy zdobnicze
 11. Detale architektoniczne
 12. Źródła ikonograficzne
 13. Tematy ikonograficzne
 14. Style architektury wnętrz
 15. Artyści i kierunki sztuki XX wieku
 16. Techniki graficzne
 17. Techniki zdobnicze
 18. Biografie artystów
 19. Rzuty architektoniczne
 20. Typy świątyń greckich
 21. Elementy planów architektonicznych
 22. Systemy kompozycji przestrzennej
 23. Układy przestrzenne
 24. Nagrobki
 25. Atrybucja bóstw mitologicznych i świętych
 26. Klucze odpowiedzi

W skrócie: wszystkie zagadnienia z hiszu, które od zawsze chciał_ powtórzyć, ale nigdy nie miał_ na to czasu! ZRÓBMY TO RAZEM! Wskakuj na pokład! :)

 

A tak o Pewniakach Maturalnych mówią zeszłoroczni uczestnicy wyzwania:

„Idealne na podsumowanie wiedzy, ale i naukę nowości. Czytelne i wyczerpujące.”

Klaudia

„Serdecznie polecam ♥ Przyjemna nauka i super jakość  materiałów ☺”

Domi

 

Przygotowując Pewniaki, pomyślałam o wielu aspektach hiszu, ta powtórka będzie naprawdę kompleksowa! Pewniaki kupisz TUTAJ. Niech kwestia powtórek maturalnych nie będzie już dla Ciebie powodem stresu i niepokoju, damy radę ze wszystkim ☺ Pewniaki są już dostępne!

Ucz się wytrwale, do celu już naprawdę niedaleko.

Trzymam za ciebie kciuki,

Kasia.

 

Obserwuj mnie na Insta! @artfreak_pl

0
  Ups! Twój koszyk jest pusty! Przejdź do sklepu 🛍️Idź do sklepu