Jak uczyć się historii sztuki na miesiąc przed maturą? Wskazówki i porady. Pewniaki Maturalne

#matura z historii sztuki

pewniaki maturalne historia sztuki

Do matury coraz bliżej, ale jeśli znasz mnie już dłużej, wiesz, że nie przychodzę Cię dzisiaj straszyć upływającym czasem i nadchodzącym egzaminem. Chcę pomóc Ci ogarnąć naukę na tej ostatniej prostej. W tym poście znajdziesz moje rady i wskazówki dotyczące pracy w ostatnim miesiącu przed maturą, poparte wieloletnim doświadczeniem w przygotowywaniu do matury z historii sztuki. Chcę też zaprosić Cię na wyjątkowe wyzwanie powtórkowe, które wystartuje jak co roku, w kwietniu!

matura z historii sztuki kurs online

Miesiąc przed maturą – nie popełnij tego błędu

Na ostatniej prostej do matury na pewno nie wolno odpuszczać! 30 dni to mega dużo czasu, który możesz wykorzystać mądrze i efektywnie. 

Nie popełniaj błędu, jakim jest zaczynanie gruntownych powtórek od samego początku, czytając wszystkie notatki, prezentacje itd. Szybki przegląd prehistorii, starożytna też jakoś pójdzie, ale późniejsze epoki to już spory materiał i zanim się obejrzysz kwiecień się skończy, a Ty będziesz powtarzać renesans… 

Zamiast tego, skup się na tym co najważniejsze i zaplanuj przekrojowe powtórki z epok i innych najważniejszych zagadnień.

Końcówka nauki – co powtarzać i jak się uczyć?

 • konteksty epok – poświęć kartkę A4 na jedną epokę i spisz na niej najważniejsze rzeczy, które jej dotyczą. Może to być mapa myśli, tabelka, punktowana lista – dopasuj formę do siebie. Umieść tam takie zagadnienia jak: zakres czasowy i geograficzny danej epoki, tło historyczno-społeczne, najważniejszych, przełomowych artystów i ich dzieła, cechy stylowe, którymi charakteryzowała się sztuka w tamtym czasie. Już tworząc takie sumaryczne podsumowanie, równocześnie powtarzasz sobie ważne informacje, a do podręcznego spisu zawsze będzie można szybko wrócić.
 • fiszki, fiszki, fiszki – fiszki ratują życie maturzystom, szczególnie na ostatniej prostej. Oswajanie się z dziełami sztuki, rozpoznawanie ich, ciągłe przypominanie sobie twórców, a także pisowni ich nazwisk jest bardzo ważne i nie można o tym zapominać. Nie mogę tu nie polecić Ci moich fiszek, które od lat są hitem Art Freaka. W ciągu 30 dni można nauczyć się i powtórzyć naprawdę sporo! Jeśli, przykładowo, będziesz przerabiać 30 fiszek dziennie, pod koniec kwietnia będzie to już prawie 1000 dzieł – a to już całkiem sporo, prawda?
 • detale architektoniczne – na maturze z historii sztuki pojawiają się czasem zadania polegające na rozpoznaniu i nazwaniu jakiegoś detalu architektonicznego czy konstrukcyjnego. Warto uczyć się ich przy przerabianiu danej epoki, dla której były charakterystyczne, ale pomyślałam też o szybkiej powtórce! W moim sklepie znajdziesz specjalne Fiszki Architektoniczne, a w nich ponad 550 slajdów z detalami architektonicznymi, elementami budynków, a także najważniejsze ornamenty i zdobienia. Każda fiszka zawiera oczywiście rysunek ilustrujący dane zagadnienie/detal. Idziesz na architekturę? Fiszki architektoniczne to MUST HAVE.
 • atrybucję świętych i mitologię – ten temat również przewija się w pomniejszych zadaniach na maturze z historii sztuki, nie warto tracić na nich cennych punktów. Tutaj znów nie mogę nie polecić Ci fiszek atrybucyjnych, tak, jest też taki specjalny zestaw, a w nim 2 paczki: mitologia grecka i rzymska oraz atrybucja świętych chrześcijańskich. Idealne do szybkich powtórek na konkretnych przykładach obrazów i rzeźb.
 • techniki artystyczne – kolejne dość ważne zagadnienie, które w toku nauki kolejnych epok może czasem nieco umknąć naszej uwadze. Na maturze pojawiają się zadania, w których trzeba rozpoznać daną technikę np. po jej krótkim opisie. Zastanów się więc, czy wiesz jak powstaje fresk, jakie są najsłynniejsze dzieła powstałe w technice chryzelefantyny, jak nazywany technikę stosowaną przez Jacksona Pollocka lub czym różni się inkrustacja od intarsji. Jeśli nie – wiesz już na czym musisz skupić uwagę. W razie potrzeby polecam Ci stworzyć sobie podręczny słowniczek najważniejszych, trudnych terminów. Jeśli do matury masz rok, takie zestawy słówek do każdej z epok znajdziesz w moich prezentacjach! 
 • mecenat i ważne postaci przedstawione na obrazach – warto też powtórzyć sobie z kim i na czyje zamówienia pracowali najważniejsi artyści (ten aspekt jest szczególnie ważny w kontekście sztuki nowożytnej). PRO TIP: te info łatwo użyjesz jako KONTEKST w WYPRACOWANIU 😉

Powtórkowe wyzwanie Art Freaka – Pewniaki Maturalne! 🚀

Jeśli jednak czujesz, że nie starcza Ci czasu na przekrojowe powtórki zagadnień, które zawsze pojawiają się na maturze lub nie potrafisz samodzielnie sobie tego efektywnie zaplanować, a do tego boisz się wypracowania – mam na to gotowe rozwiązanie.

W tamtym roku po raz pierwszy zorganizowałam 2-tygodniowy, intensywny program powtórek dla maturzystów, który okazał się świetnym projektem. Już niedługo wystartuje druga edycja. Na czym polega?

Przez 14-dni razem ze mną powtarzasz wszystkie najważniejsze rzeczy do matury z historii sztuki w krótkich, skondensowanych pigułkach wiedzy! Brzmi genialnie? Bo tak jest!

Przejdźmy do konkretów! Co czeka na Ciebie po wykupieniu swojego miejsca w ramach wyzwania?

Dołączając do wyzwania PEWNIAKI MATURALNE zyskujesz:

 • motywację do codziennej pracy!
 • 14 kart pracy wraz z kluczami odpowiedzi i aż 2 spotkania live (nagrania są dla Ciebie)
 • wyjaśnienie najtrudniejszych i najczęściej pojawiających się na maturze zagadnień!
 • triki i learnhacki od doświadczonej nauczycielki
 • WSPARCIE moje i grupy osób, które cisną na tej ostatniej prostej tak jak Ty!
 • systematyczną pracę, która Cię nie obciąży w tych gorących tygodniach – każdego dnia odblokowuje się nowy temat – wystarczy, że codziennie poświęcisz 15-30 minut na powtórkę!

No dobrze, ale na co dokładnie będziemy zwracać uwagę podczas wyzwania?

Program 1. tygodnia zapowiada się następująco:

 1. DZIEŃ: DZIEŃ Z LIVE! klasyfikacja stylowa obiektów architektury!
 2. DZIEŃ: wróćmy do podstaw – chronologia epok, okresów i stylów!
 3. DZIEŃ: gatunki i techniki malarskie
 4. DZIEŃ: mecenasi + ważni jegomościowie przez epoki!
 5. DZIEŃ: trudne nazwiska i terminy z hiszu
 6. DZIEŃ: rodzaje perspektywy
 7. DZIEŃ: ornamenty przez epoki

Program 2. tygodnia wyzwania to:

 1. DZIEŃ: detale architektoniczne przez epoki!
 2. DZIEŃ: źródła i tematy ikonograficzne
 3. DZIEŃ: style architektury wnętrz
 4. DZIEŃ: artyści i kierunki XX wieku
 5. DZIEŃ: techniki graficzne i zdobnicze
 6. DZIEŃ: biografie najważniejszych artystów
 7. DZIEŃ: DZIEŃ Z LIVE! plany i układy przestrzenne – jak je ogarnąć?

W skrócie: wszystkie zagadnienia z hiszu, które od zawsze chciał_ powtórzyć, ale nigdy nie miał_ na to czasu! ZRÓBMY TO RAZEM! Wskakuj na pokład! 🙂

 

A tak o Pewniakach Maturalnych mówią zeszłoroczni uczestnicy wyzwania:

„Idealne na podsumowanie wiedzy, ale i naukę nowości. Czytelne i wyczerpujące.”

Klaudia

„Serdecznie polecam ♥ Przyjemna nauka i super jakość  materiałów ☺”

Domi

 

Przygotowując Pewniaki, pomyślałam o wielu aspektach hiszu, ta powtórka będzie naprawdę kompleksowa, a do tego towarzyszyć nam będzie atmosfera wzajemnej motywacji i wsparcia. Swoje miejsce w wyzwaniu kupisz TUTAJ. Niech kwestia powtórek maturalnych nie będzie już dla Ciebie powodem stresu i niepokoju, damy radę ze wszystkim ☺ Pewniaki już wkrótce ruszają!

Ucz się wytrwale, do celu już naprawdę niedaleko.

Trzymam za ciebie kciuki,

Kasia.

 

Obserwuj mnie na Insta! @artfreak_pl

0
  Ups! Twój koszyk jest pusty! Przejdź do sklepu 🛍️Idź do sklepu