Jak uczyć się historii sztuki na miesiąc przed maturą? Wskazówki i porady. Pewniaki Maturalne
Do matury coraz bliżej, ale jeśli znasz mnie już dłużej, wiesz, że nie przychodzę Cię dzisiaj straszyć upływającym czasem i nadchodzącym egzaminem. Chcę pomóc Ci ogarnąć naukę na tej ostatniej prostej. W tym poście znajdziesz moje rady i wskazówki dotyczące pracy w ostatnim miesiącu przed maturą, poparte wieloletnim doświadczeniem w przygotowywaniu do matury z historii sztuki. Chcę też opowiedzieć Ci o wyjątkowym sposobie na powtórkę materiału: kursoksiążce, które właśnie trafiła do sprzedaży!
Miesiąc przed maturą – nie popełnij tego błędu
Na ostatniej prostej do matury na pewno nie wolno odpuszczać! 30 dni to mega dużo czasu, który możesz wykorzystać mądrze i efektywnie.
Nie popełniaj błędu, jakim jest zaczynanie gruntownych powtórek od samego początku, czytając wszystkie notatki, prezentacje itd. Szybki przegląd prehistorii, starożytna też jakoś pójdzie, ale późniejsze epoki to już spory materiał i zanim się obejrzysz kwiecień się skończy, a Ty będziesz powtarzać renesans…
Zamiast tego, skup się na tym, co najważniejsze i zaplanuj przekrojowe powtórki z epok i innych najważniejszych zagadnień.
Końcówka nauki – co powtarzać i jak się uczyć?
- konteksty epok – poświęć kartkę A4 na jedną epokę i spisz na niej najważniejsze rzeczy, które jej dotyczą. Może to być mapa myśli, tabelka, punktowana lista – dopasuj formę do siebie. Umieść tam takie zagadnienia jak: zakres czasowy i geograficzny danej epoki, tło historyczno-społeczne, najważniejszych, przełomowych artystów i ich dzieła, cechy stylowe, którymi charakteryzowała się sztuka w tamtym czasie. Już tworząc takie sumaryczne podsumowanie, równocześnie powtarzasz sobie ważne informacje, a do podręcznego spisu zawsze będzie można szybko wrócić.
- fiszki, fiszki, fiszki – fiszki ratują życie maturzystom, szczególnie na ostatniej prostej. Oswajanie się z dziełami sztuki, rozpoznawanie ich, ciągłe przypominanie sobie twórców, a także pisowni ich nazwisk jest bardzo ważne i nie można o tym zapominać. Nie mogę tu nie polecić Ci moich fiszek, które od lat są hitem Art Freaka. W ciągu 30 dni można nauczyć się i powtórzyć naprawdę sporo! Jeśli, przykładowo, będziesz przerabiać 30 fiszek dziennie, pod koniec kwietnia będzie to już prawie 1000 dzieł – a to już całkiem sporo, prawda?
- detale architektoniczne – na maturze z historii sztuki pojawiają się czasem zadania polegające na rozpoznaniu i nazwaniu jakiegoś detalu architektonicznego czy konstrukcyjnego. Warto uczyć się ich przy przerabianiu danej epoki, dla której były charakterystyczne, ale pomyślałam też o szybkiej powtórce! W moim sklepie znajdziesz specjalne Fiszki Architektoniczne, a w nich ponad 550 slajdów z detalami architektonicznymi, elementami budynków, a także najważniejsze ornamenty i zdobienia. Każda fiszka zawiera oczywiście rysunek ilustrujący dane zagadnienie/detal. Idziesz na architekturę? Fiszki architektoniczne to MUST HAVE.
- atrybucję świętych i mitologię – ten temat również przewija się w pomniejszych zadaniach na maturze z historii sztuki, nie warto tracić na nich cennych punktów. Tutaj znów nie mogę nie polecić Ci fiszek atrybucyjnych, tak, jest też taki specjalny zestaw, a w nim 2 paczki: mitologia grecka i rzymska oraz atrybucja świętych chrześcijańskich. Idealne do szybkich powtórek na konkretnych przykładach obrazów i rzeźb.
- techniki artystyczne – kolejne dość ważne zagadnienie, które w toku nauki kolejnych epok może czasem nieco umknąć naszej uwadze. Na maturze pojawiają się zadania, w których trzeba rozpoznać daną technikę np. po jej krótkim opisie. Zastanów się więc, czy wiesz jak powstaje fresk, jakie są najsłynniejsze dzieła powstałe w technice chryzelefantyny, jak nazywany technikę stosowaną przez Jacksona Pollocka lub czym różni się inkrustacja od intarsji. Jeśli nie – wiesz już na czym musisz skupić uwagę. W razie potrzeby polecam Ci stworzyć sobie podręczny słowniczek najważniejszych, trudnych terminów. Jeśli do matury masz rok, takie zestawy słówek do każdej z epok znajdziesz w moich prezentacjach!
- mecenat i ważne postaci przedstawione na obrazach – warto też powtórzyć sobie z kim i na czyje zamówienia pracowali najważniejsi artyści (ten aspekt jest szczególnie ważny w kontekście sztuki nowożytnej). PRO TIP: te info łatwo użyjesz jako KONTEKST w WYPRACOWANIU ;)
Powtórkowa kursoksiążka Art Freaka – Pewniaki Maturalne! 🚀
Jeśli jednak czujesz, że nie starcza Ci czasu na przekrojowe powtórki zagadnień, które zawsze pojawiają się na maturze lub nie potrafisz samodzielnie sobie tego efektywnie zaplanować – mam na to gotowe rozwiązanie.
W poprzednich 2 latach organizowałam 2-tygodniowy, intensywny program powtórek dla maturzystów, który okazał się świetnym projektem. W tym roku jednak opracowałam ten sam materiał w nieco innej formie: wypasionej kursoksiążki do samodzielnej pracy! Na czym to polega?
Otrzymujesz plik pdf ze skondensowanymi ĆWICZENIAMI do utrwalenia kluczowej wiedzy do matury z Hiszu! Z kursoksiążką Pewniaki Maturalne powtarzasz wszystkie najważniejsze rzeczy do matury z historii sztuki w krótkich, skondensowanych pigułkach wiedzy! Brzmi genialnie? Bo tak jest!
Przejdźmy do konkretów! Co czeka na Ciebie po wykupieniu kursoksiążki?
Kupując PEWNIAKI MATURALNE zyskujesz:
- motywację do codziennej pracy!
- materiał wyselekcjonowany przez doświadczoną nauczycielkę!
- 25 kart pracy wraz z kluczami odpowiedzi (łącznie ponad 120 stron, w tym 65 stron samych zadań!),
- wyselekcjonowanie najtrudniejszych i najczęściej pojawiających się na maturze zagadnień!
- systematyczną pracę, która Cię nie obciąży – każdego dnia zrób jedno zadanie, zajmie Ci to max 15-20 minut!
Podsumowując: W PEWNIAKACH znajdziesz wszystkie zagadnienia z hiszu, które od zawsze chciał_ powtórzyć, ale nigdy nie miał_ na to czasu! A wszystko to w cenie 119 zł!
No dobrze, ale jak dokładnie kursoksiążka wygląda w środku?
Całość podzielona jest na 25 rozdziałów po brzegi wypełnionych ćwiczeniami:
- Chronologia dziejów – oś czasu
- Chronologia dziejów – dzieła
- Gatunki malarskie
- Techniki malarskie
- Mecenasi
- Ważni jegomościowie – postaci na obrazach
- Trudne nazwiska i terminy w historii sztuki
- Terminologia
- Rodzaje perspektyw
- Ornamenty i motywy zdobnicze
- Detale architektoniczne
- Źródła ikonograficzne
- Tematy ikonograficzne
- Style architektury wnętrz
- Artyści i kierunki sztuki XX wieku
- Techniki graficzne
- Techniki zdobnicze
- Biografie artystów
- Rzuty architektoniczne
- Typy świątyń greckich
- Elementy planów architektonicznych
- Systemy kompozycji przestrzennej
- Układy przestrzenne
- Nagrobki
- Atrybucja bóstw mitologicznych i świętych
- Klucze odpowiedzi
W skrócie: wszystkie zagadnienia z hiszu, które od zawsze chciał_ powtórzyć, ale nigdy nie miał_ na to czasu! ZRÓBMY TO RAZEM! Wskakuj na pokład! :)
A tak o Pewniakach Maturalnych mówią zeszłoroczni uczestnicy wyzwania:
„Idealne na podsumowanie wiedzy, ale i naukę nowości. Czytelne i wyczerpujące.”
Klaudia
„Serdecznie polecam ♥ Przyjemna nauka i super jakość materiałów ☺”
Domi
Przygotowując Pewniaki, pomyślałam o wielu aspektach hiszu, ta powtórka będzie naprawdę kompleksowa! Pewniaki kupisz TUTAJ. Niech kwestia powtórek maturalnych nie będzie już dla Ciebie powodem stresu i niepokoju, damy radę ze wszystkim ☺ Pewniaki są już dostępne!
Ucz się wytrwale, do celu już naprawdę niedaleko.
Trzymam za ciebie kciuki,
Kasia.