Matura z historii sztuki 2023 FORMUŁA 2023 arkusz CKE + odpowiedzi nauczycielki!
#matura odpowiedzi #matura z historii sztuki #zmiany na maturze od 2023 roku!
Pierwszy arkusz matury z historii sztuki w nowej formule 2023 za nami. Okazało się, że wcale nie jest tak źle, jak niektórzy się spodziewali ;) Arkusz był bardzo przyjemny, a zdecydowana część zadań (lub ich fragmenty) pokrywała się ze starą Formułą 2015. Zapraszam na przykładowe rozwiązanie arkusza!
WAŻNE! Pamiętaj, że to tylko przykładowe odpowiedzi nauczycielki. Wszystkie Twoje poprawnie udzielone odpowiedzi na maturze, nawet te, których nie ma w moim kluczu ani oficjalnym kluczu CKE, na który czekamy, będą uznane. Będzie dobrze.
Co roku w Art Freaku jest też taka tradycja, że omawiam arkusz na żywo i to jeszcze w dniu matury. W tym roku było nie inaczej i spotkaliśmy się 19. maja 2023 o godz 21:30, żeby porozmawiać o przykładowych poprawnych rozwiązaniach. Publiczność zadała wiele pytań, wpadaj na nagranie, może znajdziesz tam odpowiedzi na swoje pytania :) Nagranie omówienia arkuszy znajdziesz TUTAJ.
W tym wpisie omawiam ARKUSZ W FORMULE 2023. Arkusz w starej formule 2015 omówiłam TUTAJ.
Zadanie 1, Starożytność!
Zaczynamy od sztuki Starożytnego Egiptu. Zadanie jest w 1/2 takie samo, jak w Starej Formule. Zmiana? W Nowej trzeba dodatkowo zrobić krótką analizę formy dzieła. Easy, right?! :)
Co do gwiazdki* w rozwiązaniu – pytanie o funkcję obiektu nie jest do rozwiązania jednoznacznie, uznanych będzie tutaj prawdopodobnie kilka odpowiedzi, czekamy na propozycję CKE.
Zadanie 2, Średniowiecze!
Zadanie dokładnie takie samo, jak w Starej Formule. Przedstawiono dwie katedry – katedrę w Spirze oraz katedrę w Bambergu. Zadaniem Maturzysty było dopasowanie widocznej na zdjęciu bryły obiektu do zaprezentowanego planu obiektu oraz uzasadnienie swojego wyboru. Na końcu należało jeszcze podać styl budowli.
Zadanie 3, Renesans!
To zadanie również identyczne, jak w Formule 2015. W zadaniu Masaccio pojawia się jako reprezentant sztuki Quattrocenta, a jego „Trójca Święta”, jako dzieło niosące wszystkie najważniejsze cechy wprowadzone przez artystów XV wieku we Włoszech. Zagadnienia, o które pyta Komisja na podstawie krótkiego tekstu Vasariego, to przede wszystkim sposoby budowania głębi we fresku: perspektywa linearna, skróty perspektywiczne, modelunek światłocieniowy, czy poprawne (wystudiowane) proporcje ciał postaci.
Zadanie 4, Renesans w Polsce!
Zadanie bardzo podobne jak w Formule 2015, z tą różnicą, że Ciebie nie zapytali o nazwę miejscowości, w której znajdują się obiekty, tylko o attykę, a więc nazwę detalu charakterystycznego dla tych obiektów. A także o ornament okuciowy, pokazany na zdjęciu B – na starej też o to pytali ;)
Zadanie 5, Barokowy klasyk!
Tym klasykiem w arkuszu Starej Formuły był najsłynniejszy kościół Borrominiego, a u Ciebie jego konkurent – Bernini i projekt placu św. Piotra. Czyli również bardzo przyjemny obiekt! Kto nie zna w końcu tego planu, nawet z telewizji? ;) W zadaniu należało rozpoznać plac, wpisać jego nazwę oraz architekta, a także wyjaśnić w jakiej jest od relacji z fasadą i bryłą obiektu, jak działa na obiekt.
Zadanie 6, analiza porównawcza rzeźb!
Zadanie również pojawiło się w arkuszu Starej Formuły. Jego pierwsza część dla obydwu Formuł była taka sama. W drugiej części w Formule 2023 należało wyjaśnić, w jaki sposób artyści kształtowali materię rzeźbiarską, odnosząc się do sposobu pokazania detalu oraz użytej techniki. Fajne zadanie! Super wyjaśnione polecenie, nie można było tutaj udzielić odpowiedzi nie trafiającej w klucz.
Zadanie 7, „Błękitny chłopiec” i sztuka angielska!
Spór Reynoldsa i Gainsborougha opisany słowami tego pierwszego i zilustrowany reprodukcją dzieła drugiego artysty. Typowe pytanie dotyczące pracy z tekstem i czytania ze zrozumieniem. Na Nowej Maturze tych zadań otwartych z analizowaniem tekstu/obrazu, porównywaniem, wyjaśnianiem czy wnioskowaniem jest i będzie coraz więcej, więc naprawdę warto je ćwiczyć, jeśli matura ciągle przed Tobą!
Spoko zadnie. Nawet jeśli o tym sporze wcześniej nie słayszał_ś, dało radę ogarnąć to zadanie :)
W Formule 2023 dodatkowo należało dokonać analizy kompozycji dzieła, easy.
Zadanie 8, Izabela Czartoryska i Puławy!
Izka podpadła w tym roku wielu! :) Narzekacie na to zadanie, bo trzeba było w nim podać sporo informacji faktograficznych nt. jednego dzieła/ kompleksu. Więc komu info wypadły z głowy, to położył to zadnie, a takich osób było sporo. Szkoda, to naprawdę ważna sprawa, w końcu w Puławach założono pierwsze polskie muzeum ;)
Zadanie 9, stary dobry impresjonizm :)
Impresjonizm wraca na maturę z hiszu jak bumerang. W tym roku w naprawdę przyjemnej odmianie, w giga prostym zadaniu! Czy wszyscy mieli tu punkt? ;)
Zadanie 10, Stasiek Wyspiański!
Rozpoznanie stylu oraz miasta, w jakim tworzył artysta, a do tego rozpoznanie dziedzin jego twórczości na podstawie reprodukcji z przykładami jego dzieł. Takie polecenia czekały na Ciebie w zadaniu 10 na maturze z historii sztuki 2023.
W dziele B powinna być punktowana również po prostu odpowiedź malarstwo (monumentalne), ponieważ pytanie jest o dziedzinę sztuki ogólnie, a nie o konkretną technikę, jaką jest polichromia. Gdyby patrzeć w ten sposób, również witraż powinien zostać zaliczony do malarstwa (monumentalnego!). Czekamy na klucz CKE, ale myślę, że moje odpowiedzi się potwierdzą :)
Zadanie 11, Mona Lisa na trzy sposoby ;)
W Starej Formule 3 portrety kobiece, w tym Mona Lisa. W Nowej Formule trzy sposoby przetworzenia najsłynniejszego obrazu Leonarda.
Do Twojego zadania należało uszeregowanie dzieł zgodnie z chronologią ich powstania. Proste, right? Nawet nie pamiętając dokładnie, w której dekadzie każde z dzieł powstało, można było sobie poradzić. Chociażby pamiętając, w jakiej kolejności dzieła omawiałam w moim kursie, czy w jakiej kolejności przedstawiam materiał w prezentacjach do matury :)
W dalszej części zadania należało rozpoznać autora oryginału – czy ktoś nie wpisał tu Leonarda? Wątpię ;)
Ostatnia część zadania to nowość na Nowej Maturze w Formule 2023 – tego typu zadania pojawiły się w informatorze, zapowiadając, że możemy się ich spodziewać na majowych egzaminach. Tak się stało. Należało wybrać jedno z trzech dzieł i wyjaśnić, na czym polegało przetworzenie oryginału Leonarda – oczywiście odwołując się najlepiej do cech kierunku/ugrupowania, z którym związany był artysta. Podczas omówienia arkusza na YT widziałam, że sobie z tym świetnie poradziliście i jestem z Wam bardzo dumna! Brawo! :)
Zadanie 12, telefon z homarem!
Stare dobre zadanie ze sztuki nowoczesnej na maturze z historii sztuki. Te zadania zawsze wyglądają tak samo. My – CKE, podajemy Ci do rozpoznania dzieło, a Ty musisz wpisać nazwę kierunku, który praca prezentuje i wyjaśnić, o co chodziło artyście/ artystom na przykładzie właśnie tego dzieła. Fajne zadanie i fajnie, że trafił w tym roku surrealizm, bo go ostatnio jeszcze nie było.
Na Starej Formule to zadanie wyglądało identycznie.
Zadanie 13, techniki i metody XX wieku!
Klasyczek na maturze, tego nie powtórzyć, to jak strzelić sobie w stopę! ;) Co roku inne kolaże albo asamblaże są sprawdzane. W tym roku w obydwu formułach zadanie wyglądało identycznie i należało w nim rozpoznać metody i techniki oraz dopasować je do opisów. Pojawiły się: asamblaż, kolaż i frotaż. W zadaniu wymieniona została, ale nie wystąpiła dekalkomania – kto wie, może przyjdzie na nią czas na kolejnej maturce ;) Podsumowując, przyjemne zadanie!
Zadanie 14, ostatnie!
W Nowej Formule w tym roku zadań w pierwszej części arkusza było 14, w Starej – 15.
Ostatnie zadanie, podobnie jak w Formule 2015, dotyczyło malarstwa Jerzego Nowosielskiego. W zadaniu należało przyjrzeć się pracy z XV wieku oraz dziełu Nowosielskiego i podać cechy formalne, jakie w swojej twórczości wykorzystywał artysta XX-wieczny, a które zaczerpnął właśnie z oryginalnego malarstwa ikon. Poniżej moje propozycje.
I to by było na tyle. Uważam, że tegoroczny arkusz był naprawdę ok, mimo że nie pojawiło się typowe zadanie z DUŻĄ analizą dzieła, jak to miało miejsce w Starej Formule 2015. Mam nadzieję, że to opracowanie Ci się przydało, jeśli tak jest wpadaj na YT, zostaw łapkę w górę, udostępnij mój materiał u siebie. Dzięki!
Życzę Ci świetnych wakacji, powodzenia w rekrutacji i niecierpliwie czekam na lipiec i oficjalne wyniki matur ♥
Trzymam za Ciebie kciuki! Wszystkiego dobrego ♥
Kasia