Przyspieszony, 3-miesięczny kurs do matury z historii sztuki MARATON MATURALNY 5.0 wystartował! Dołącz TUTAJ>>>

HAU TO ZDAĆ MATURĘ Z HISZU, czyli jak dobrze przygotować się do matury z historii sztuki?

#analiza dzieła sztuki #matura z historii sztuki #S.O.S. MATURZYSTY: porady do matury z historii sztuki #wypracowanie na maturze #zmiany na maturze od 2023 roku!

hau to zdać maturę z hiszu

Wrzesień to w klasie maturalnej dość nerwowy czas – wypełnianie pierwszych deklaracji, świadomość ogromu czekającej nas nauki, widmo majowego egzaminu na horyzoncie. Jeśli zastanawiasz się czy w tym wszystkim jest miejsce na maturę z historii sztuki, ale jesteś pełen/pełna obaw – nic się nie martw, przychodzę z pomocą!

Zgromadziłam dla Ciebie garść samych pożytecznych wskazówek, dzięki którym dowiesz się w jaki sposób ogarnąć materiał, jak rozłożyć naukę w czasie, jak wygląda matura z historii sztuki oraz arkusz w starej i nowej formule oraz jakie będą na nich zmiany.

Zaczynamy!

kurs do matury z historii sztuki 2024 online art freak

Jak wygląda matura z historii sztuki 2023? Jak się do niej dobrze przygotować?

Na początek kilka faktów i liczb. Do matury z hiszu, która odbędzie się 19 maja 2023 roku pozostało około 240 dni. Statystycznie, jeśli zaczniesz już od dziś i poświęcisz codziennie ok. 30-45 minut na naukę i przyswoisz ok. 7 fiszek – zdążysz. Jeśli jeszcze pouczysz się trochę kontekstu, posłuchasz moich webinarów, poćwiczysz analizę dzieła lub przyjdziesz na kurs – będzie naprawdę dobrze. To sprawdzone informacje poparte doświadczeniem 15 lat przygotowywania maturzystów 🙂

Czy matura z historii sztuki jest TRUDNA?

To najczęściej zadawane pytanie. Odpowiedź jednak jest niejednoznaczna. Może wydawać się trudna, bo to dodatkowy, rozszerzony przedmiot, dla którego musisz wygospodarować czas na naukę. Oprócz tego, najprawdopodobniej, w Twojej szkole nie ma zajęć z tego przedmiotu. Historia sztuki to niszowy przedmiot, obecny w niewielu placówkach, ale pamiętaj – nie jesteś sam/_, w takiej sytuacji jest około 90% hiszowych maturzystów!

Z drugiej strony, matura z hiszu nie jest trudna, bo masz jeszcze naprawdę sporo czasu (ludzie zdają na wynik 93% nawet w 3 miesiące!). Po drugie, nie musisz się bać, bo powiem Ci, jak dobrze się przygotować. Po trzecie, hisz potrafi być prawdziwym asem w rękawie podczas rekrutacji! Nawet jeśli zdobędziesz 30-40%, to już może to być decydujące kilka punktów więcej.

Czy matura z historii sztuki do coś DLA MNIE?

Na ten temat napisałam cały artykuł, zajrzyj koniecznie, jeśli zastanawiasz się, czy hisz przyda Ci się w rekrutacji. A przyda się m. in. jeśli wybierasz się na architekturę, ASP, ochronę dóbr kultury, kulturoznawstwo, filologię, edytorstwo, krytykę artystyczną, filmoznawstwo, wiedzę o nowych mediach, psychologię, communication design… Lista kierunków jest bardzo długa.

Trzeba też pamiętać, że historia sztuki pojawia się w toku wielu studiów artystycznych – nie warto więc od niej uciekać, bo można już mieć solidne podstawy ogarnięte wcześniej 😉

Czy istnieje spis dzieł do matury z historii sztuki (kanon)?

Oficjalnie nie. Nie istnieje spis zatwierdzony przez CKE, który wyczerpywałby temat. Takie listy tworzą nauczyciele hiszu, według maturalnych wytycznych. Ja taką listę kompleksowo rozszerzyłam w formie fiszek artystycznych, które polecam Ci z całego serca. Od lat cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem, nie raz ratując maturzystom życie. To prawie 4 tys. dzieł sztuki przypisanych do konkretnych epok wraz z ilustracją oraz nazwiskiem autora. O fiszkach więcej poczytasz TUTAJ.

Jakie umiejętności są sprawdzane na maturze z historii sztuki?

  • Wiedza z epok (kontekst + dzieła)
  •  Analiza dzieła sztuki
  •  Praca pisemna: wypracowanie

Jeśli połączysz te 3 elementy, czy wiedzę z praktyką, masz już przepis na dobrze zdaną maturę z historii sztuki. Pamiętaj jednak o treningu! Koniecznie ćwicz pisanie wypracowań i analizy na konkretnych przykładach.

Jak samodzielnie ogarnąć te wszystkie epoki i dzieła?

Jeśli lubisz uczyć się samodzielnie, we własnym tempie, tutaj polecam Ci moje prezentacje z epok: pojedyncze i w paczce. Jeśli nie wiesz, czy taka nauka jest dla Ciebie, kup pierwszą prezentację z Prehistorii, czyli najkrótszego materiału i po prostu zobacz z czym to się je 🙂

Jak samodzielnie ogarnąć analizę dzieła sztuki?

Tutaj zajrzyj na mojego YT, gdzie znajdziesz nagrania z mini-warsztatów z pisania analizy na konkretnych przykładach, lub analizy na blogu, rozpisane krok po kroku. Jeśli jednak zdecydujesz, że potrzebujesz konkretnych narzędzi, aby lepiej to ogarnąć, polecam moje webinary z poszczególnych dziedzin, czyli analizę malarstwa, rzeźby i architektury . Tam poznasz całą terminologię potrzebną do dobrej analizy, zobaczysz na co zwracać uwagę i przyswoisz schemat, według którego będziesz rozkładać na czynniki pierwsze każde kolejne dzieło.

UWAGA – mój tip: ćwiczenie analizy zacznij jak najwcześniej! Rzeźbę najlepiej już przy prehistorii, architekturę najpóźniej w średniowieczu, a malarstwo w renesansie. To bardzo ważne, serio.

Jak samodzielnie ogarnąć wypracowanie?

Tutaj podobnie, kluczem jest regularne trenowanie. I przekonanie, że tego da się nauczyć. Jak to zrobić? Zacząć od webinaru lub artykułu o wypracowaniu (Wypracowanie na maturze z historii sztuki – Jak zgarnąć maksimum punktów?). Tam dowiesz się:

  • co powinno znaleźć się w wypracowaniu,
  • na co zwracają uwagę egzaminatorzy,
  • jak nie popełniać błędów i nie tracić niepotrzebnie punktów.

Na przełomie lutego i marca każdego roku, pojawiają się też u mnie SPRINTY – pojedyncze, jednodniowe warsztaty, na których w grupie wymyślamy tezy pod wypracowanie i szukamy do nich konkretnych przykładów dzieł. Na pewno taka opcja pojawi się też w tym roku, bo warsztaty cieszą się co roku dużym zainteresowaniem – polecanko! Obserwuj mój profil na Insta, to nie przegapisz! 😉

Jak samodzielnie ogarnąć to WSZYSTKO?

Jeśli zaczynasz naukę całkowicie od początku i chcesz zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne materiały, najtańszą opcją są paczki materiałów – szczególnie pakiet FULL WYPAS. Znajdziesz tam:

  • wszystkie 105 prezentacji,
  • wszystkie fiszki,
  • 3 webinary z analizy dzieła sztuki,
  • webinar z wypracowania.

Jak samodzielnie ogarnąć to wszystko DO MAJA?

Oprócz zgromadzenia rzetelnych materiałów, potrzebujesz jeszcze wsparcia i dobrego planu. Tutaj polecam Ci dwa miejsca:

  • Grupę na Facebooku Matura z historii sztuki z Art Freakiem – łączącą już prawie 800 maturzystów. Regularnie, co tydzień wrzucam tam posty pt. Czego nauczę się w tym tygodniu i Czego nie czaję w tym tygodniu. Pomagam wszystkim przygotowującym się samodzielnie rozpisać plan nauki, odpowiadam na nurtujące pytania i rozwiewam wątpliwości. Pojawiają się też spontaniczne live’y i informacje o maturalnych nowościach i wydarzeniach u Art Freaka!
  • Newsletter Maturzysty – zapiszesz się na niego na mojej stronie w zakładce Dla maturzystów. Na początku każdego miesiąca dostaniesz ode mnie na maila darmowy kalendarz do druku w dwóch wersjach – pustej oraz z podzielonymi na tygodnie zagadnieniami, które musisz przerobić, żeby zdążyć ze wszystkim do maja.

Tylko DLACZEGO uczyć się tego wszystkiego SAMEMU, skoro jest… Triathlon Maturalny?

To najnowszy, 7-miesięczny kurs, w którym na specjalnej platformie co tydzień pojawia się nowa porcja materiału do przerobienia. W każdym miesiącu będą też 4 spotkania na żywo z nauczycielką, gdzie będziemy uczyć się pisać analizy i wypracowania, przerabiać arkusze maturalne i rozwiewać wątpliwości, które pojawiły się przy nauce.

W kursowej wersji VIP Twoje prace pisemne sprawdzane przez nauczycielkę, będą też dodatkowe spotkania na żywo. Oprócz tego czekają testy, quizy oraz mnóstwo motywacji, napędu do nauki i wsparcie między spotkaniami. Ten kurs to totalny sztosik – przygotuj się na porządną pracę, która zaowocuje super wynikiem na maturze, bo poprowadzę Cię za rękę do samego egzaminu. Wszystko o Triathlonie przeczytasz TUTAJ

 

A teraz przejdźmy do samego egzaminu.

Jak wygląda arkusz maturalny i punktacja w formule 2015?

Podstawową stroną, na której zawsze szukamy najważniejszych, wiarygodnych i aktualnych informacji jest cke.gov.pl

Co musisz wiedzieć o arkuszu – co się nie zmienia?

  •  Czas pracy wynosi 180 minut, czyli 3 godziny
  •  Liczba punktów do zdobycia: 60
  •  Część pierwsza arkusza: wiedza z epok + analiza = 40 punktów
  • Część druga arkusza: wypracowanie = 20 punktów

 

Formuła 2015: czego spodziewać się w zadaniach?

  • Chronologii
  • Cech formalnych dzieła, jego tematu i klasyfikacji stylowej wraz z uzasadnieniem
  • Rozpoznawania obiektów architektonicznych
  • Wyjaśniania typu układu przestrzennego obiektów
  • Wiedzy faktograficznej
  • Ornamentów
  • Rozpoznawania dzieł
  • Rozpoznawania kierunku i wymieniania jego cech
  • Technik artystycznych – tradycyjnych i nowoczesnych
  • Funkcji dzieła sztuki
  • Pracy z tekstem kultury
  • Analizy porównawczej dwóch dzieł sztuki (z roku na rok w arkuszach jest jej coraz więcej!)

 

Formuła 2015: czego nie będzie?

W tym filmie szczegółowo omówiłam zmiany, które będą dotyczyć jeszcze maturzystów zdających w roku 2023 i 2024. Dla nich oprócz wymagań egzaminacyjnych ważny jest też aneks ze zmianami na maturze związanymi z sytuacją epidemiologiczną.

 

A teraz uwaga: Matura z historii sztuki 2023 w nowej formule – najważniejsze zmiany!

  • Jeszcze większy nacisk na zadania z analizy dzieła sztuki w 1. części arkusza
  • Więcej pisemnych zadań otwartych, z uzasadnianiem klasyfikacji stylowej, porównywaniem twórczości i inspiracji artystów na przestrzeni wieków, praca z tekstami kultury!
  • Zmiana w punktowaniu wypracowania (kosmetyczna, ale ważna) – na samym wstępie egzaminator sprawdza, czy Twoja praca jest na zadany temat, jeśli tak, już za to zdobywasz pierwszy punkt

 

Matura z historii sztuki 2023: czego spodziewać się w zadaniach?

  • Rozpoznawania dzieł (tytuł, autor), ich funkcji, stylu wraz z uzasadnieniem
  • Rozpoznawania i wyjaśniania tematu dzieła
  • Pytań o źródło ikonograficzne
  • Rozpoznawania stylu i jego detali architektonicznych
  • Rozumienia układu przestrzennego budowli, analizy planu
  • Analizy formalnej dzieła sztuki
  • Pracy z tekstem kultury
  • Datowania dzieł z przybliżeniem do wieku
  • Rozpoznawania technik wykonania i ich wyjaśnienia
  • Rozumienia i wyjaśniania terminów architektonicznych

 

Matura z historii sztuki 2023: czego nie będzie? 

O tym w najbliższym czasie zrobię otwarty webinar, na który już teraz serdecznie zapraszam 🙂

 

Matura 2023 będzie nasza!

Niezależnie od tego, czy zamierzasz zdawać maturę z historii sztuki w tym roku, za dwa lub później – jesteś w dobrym miejscu. Jeśli zastosujesz moje rady i będziesz pracować regularnie, nie zapominając o odpoczynku, rozwalisz ten egzamin na łopatki!

W razie jakichkolwiek pytań – pisz śmiało do mnie na maila

Powodzenia w nauce, trzymam za Ciebie kciuki!

Kasia

 

Obserwuj mnie na Insta! @artfreak_pl

0
    Ups! Twój koszyk jest pusty! Przejdź do sklepu 🛍️Idź do sklepu